Veselīgs dzīvesveids
Profilakse
Uzturs
Pašsajūta
Ķermeņa kopšana
Seksuālā veselība
Fiziskā aktivitāte
Kaitīgie ieradumi
Vide un ekoloģija
Jaunumi medicīnā
Tehnoloģijas
Medikamenti
Aktualitātes
Dzīvesstāsti
Aptiekas
Iestādes
Personības
Apdrošināšana
Lasīt rakstus
Pirmā palīdzība
Lasīt rakstus
Pacientu tiesības
Lasīt rakstus
Pasākumi
Lasīt rakstus
Slimības un stāvokļi
Mutes dobums
Āda
Kauli un locītavas
Muskuļi
Nervu sistēma (un smadzenes)
Maņu orgāni
Endokrīnā sistēma
Sirds-asinsvadu sistēma
Elpošanas orgānu sistēma
Gremošanas sistēma
Urīnorgānu sistēma
Dzimumorgānu sistēma
Infekcijas slimības
Iedzimtība
Imunitāte
Dzīves gājums
Diabēta pacienta rokasgrāmata
Kas ir cukura diabēts?
Cukura diabēta ārstēšana
Hipoglikēmija. Smaga cukura diabēta dekompensācija
Cukura diabēta vēlīnās komplikācijas
Akūtas infekciju slimības un citas slimības diabēta pacientiem
Psiholoģiskās problēmas diabēta pacientiem
Diabēta pacients ģimenē un sabiedrībā
Vitamīnu dārzs
Multivitamīni un minerālvielas
Acīm
Cilvēkiem ar diabētu
Matiem, nagiem, ādai
Imunitātei
Sirds un asinsvadu sistēmai
Locītavām un kauliem
Kauliem un zobiem
Nervu sistēmai
Antioksidanti
Grūtniecēm
Bērniem
Doctus diskusijas
   
Ieiet sistēmā
         
Sākums Raksti Medicīnas speciālistiem Kalendāri Medicīnas katalogi Jautājums aptiekāram Doctus Forums Kontakti
 
Doctus
Jūnijs, 2006
Tas nu ir noticis – vasara ir klāt. Kad darbs uzveic brīvo laiku, kad viss nevaldāmi notiek aizvien ātrāk un kad nākamo mirkli aprij pašreizējais, mums jāpiespiež sevi apstāties un izvērtēt savas esības jēgu. Jau sen esam pelnījuši trīs brīvus mēnešus – visu mūsu skaisto ziemeļu vasaru, bet nezin, vai tas būs iespējams. Būtu jauki vismaz pārkārtot sevi tā, lai izdotos garas un jaukas nedēļas nogales ar trim, nevis diviem gariem, brīnišķīgiem vasaras vakariem, nostiprinot saikni ar dabu un izjūtot prieku par tās daudzveidību.

Nav nepieciešama pilnīga izolācija no intereses par mūsu darbu. No šī viedokļa jaunais Doctus numurs varētu būt patīkams akcents. Intereses, protams, ir atšķirīgas, tāpēc, ja žurnāla numurā ir vismaz viens mūs katru interesējošs raksts, tad redakcijas un izdevēju mērķis ir sasniegts.

Šobrīd informācijas vairs nav par maz. Mūsdienu sociālantropologi uzskata, ka vissvarīgāk ir pasargāt sevi no 99,99% piedāvātās informācijas, lai pilnvērtīgi izmantotu mums nepieciešamos 0,01%. Cilvēkiem informācijas sabiedrībā visvairāk trūkst labu filtru. Līdz ar to literatūras apskats par koronāras sirds slimības un tās komplikāciju terapeitisko kokteili (neapšaubāma aktualitāte!) ar augstas klases speciālista Jura Karpova komentāriem ir nenoliedzami interesants lielai Doctus lasītāju daļai. Informatīvi bagāts, savlaicīgs un pārdomas raisošs ir jaunās kolēģes Anitas Eklonas pētnieciskā darba rezultātu apkopojums par aknu aizstājterapijas iespējām. Īsti laikā ir runāt par vasaras vidū tik aktuālo saules apdegumu. Nopietnas pārdomas izraisa arī ļoti cienījama autoru kolektīva piedāvātais klīnisko gadījumu izklāsts, šoreiz – par intestinālo polipozi un tās izpausmēm. Ne mazāk nozīmīga ir analizētā dziļo vēnu trombozes riska faktoru un kaulu patoloģijas endokrīno aspektu problēma.

Raksts par sakoptu, skaistu vidi un mūsu vietu tajā dod ierosmi un noskaņo visnotaļ pozitīvi, bet izziņa par veselību internetā ir nenoliedzami aktuāla problēma, jo internets ir kā pasaules okeāns – tajā glabājas daudz dārgumu, taču, lai iegūtu kaut niecīgu to daļiņu, ir jāzaudē milzum daudz citu vērtību.

Doctus atspoguļo arī vienu no lielākajiem mums pieejamiem prieka un iedvesmas avotiem – mūsu pašu, mūsu kolēģu un draugu vienreizīgumu un dažādību. Spilgts piemērs tam ir raksts par Katastrofu medicīnas centra kolēģes Rutas Jakušonokas aizraušanos – izpletņlēkšanu.

Neesmu ne pret ātrumu, kur tas ir nepieciešams, ne pret filtrētu informācijas plūsmu, tomēr novēlu atrast mirkļus, kad apstāties, iegremdēt seju ziedošu ceriņu vai jasmīnu krūmā, sajust sev tuvo cilvēku mīlestību un Dzimtenes vasaras skaistumu. Mans sapnis ir lēns, baudpilns lidojums uz slotas virs visa tā skaistuma, ko Dievs mums devis. Reiz es to izdarīšu.

Vaira-Irisa Kalniņa
Sabiedrības veselības aģentūras
Virusoloģijas laboratorijas vadītāja
KLĪNISKAIS GADĪJUMS
Intestināla polipoze ar lūpu un sejas pigmentāciju
Dr. Gunta Geldnere: Ar Peica-Džegera (Peutz-Jeghers) sindromu savā 45 gadu ārsta praksē sastopos pirmo reizi. Iespējams, ka kāds gadījums ir paslīdējis garām, jo praktiski lietojamā literatūrā šis sindroms ir aprakstīts pavisam īsi. Arī šīs diagnozes primāra uzstādīšana nav mūsu nopelns – ārsti Bērnu Klīniskajā universitātes slimnīcā novērojuši pacienti jau no divu gadu vecuma, kur arī apstiprināta diagnoze.
© Gunta Geldnere, Linda Sosāre, Aiga Stāka, Inta Liepniece, Laila Feldmane, Juris Pokrotnieks
PASAULĒ
Koronārās sirds slimības un tās komplikāciju terapeitiskais kokteilis
Mūsdienās pastāv liels medikamentu un invazīvo terapeitisko metožu daudzums, kas veidots ar mērķi novērst un ārstēt koronārās sirds slimības izpausmes, komplikācijas un samazināt kardiovaskulāro mirstību. Dažkārt nākas maldīties šī klāsta labirintos un nereti netiek izvēlēts pats efektīvākais risinājums. Šajā literatūras apskatā izvairījāmies no perkutānās koronārās intervences apskatīšanas, vēloties akcentēt arī dažas jaunas piedevas terapeitiskajam kokteilim.
© Kanagaratnam Elankovan, Aina Kratovska
PRAKSE
Dziļo vēnu trombozes riska faktori, profilakse ķirurģijā, diagnostikas un ārstēšanas iespējas
Dziļo vēnu tromboze ir stāvoklis, kura gadījumā veidojas trombi ķermeņa dziļajās vēnās, visbiežāk apakšējo ekstremitāšu vēnās virs vai zem ceļa locītavas. Šī slimība ir viena no venozā trombembolisma izpausmēm un kā patoloģija ir bīstama, jo var komplicēties ar plaušu artērijas emboliju un nākotnē izraisīt posttrombotisko sindromu. Epidemioloģiskie pētījumi Eiropā pierāda, ka gada laikā dziļo vēnu trombozes incidence ir 160 uz 100 000 iedzīvotāju; fatālas plaušu artērijas embolijas incidence ir 60 uz 100 000 iedzīvotāju. ASV katru gadu ar dziļo vēnu trombozi slimo divi miljoni iedzīvotāju, aptuveni 600 000 gadījumos tā komplicējas ar plaušu artērijas emboliju. Plaušu artērijas embolija katru gadu ASV izraisa 60 000 nāves gadījumu.
© Patrīcija Ivanova, Vitālijs Zvirgzdiņš
Olvadu caurlaidības traucējumi
Viens no sievietes auglības rādītājiem ir caurlaidīgi olvadi, kaut gan caurlaidīgi olvadi un pareizi funkcionējošie olvadi nav sinonīmi, jo to struktūra ir komplicēta un līdz ar to viegli ievainojama. Olvadu caurlaidības traucējumu sastopamības biežums nav precīzi zināms vispārējā populācijā, jo par šo patoloģiju sāk domāt tikai grūtniecības neiestāšanās gadījumos vai arī pēc ārpusdzemdes grūtniecības iestāšanās. Pie tam diagnostikas metodes lielākoties ir invazīvas un tās izmanto, ja ir izslēgti citi neauglības iemesli. Zināms, ka 12-33% gadījumu neauglības iemesls ir olvadu necaurlaidība.
© Jekaterina Vasiļjeva, Svetlana Andrējeva
Āda un gadalaiki
Vasara ir laiks, kad saule atrodas savā zenītā un dabas procesi ir maksimāli intensīvi. Šo gadalaiku mūsu ģeogrāfiskajos platuma grādos izmantojam, lai papildinātu enerģijas krājumus ziemai. Īsā saules laika maksimāli intensīvā izmantošanas procesā pakļaujam sevi salīdzinoši intensīvai ultravioletā starojuma ietekmei. Paralēli uz atkailinātu ķermeņa virsmu iedarbojas virkne citu faktoru – karstums, augu daļiņas, infekciozi un ķīmiski aģenti.
© Jānis Ķīsis, Renāte Zvejniece
Akūts saules apdegums
Saules apdegumi parasti ir virspusēji – I-II pakāpes, un tos attiecīgi ārstējot apmēram nedēļas laikā tiek panākta spontāna epitelizācija. Bet atsevišķos gadījumos tie var būt arī dziļi, plaši un – bīstami cilvēka dzīvībai. Katru gadu Valsts Apdegumu centrā no kopējā (vidēji 800) pacientu skaita šādi apdegumi sastāda aptuveni 2,7%.
© Monika Savicka
Kaulu patoloģijas endokrīnie aspekti
Tas, ka kaulaudi ir galvenais kalcija un fosfora avots mūsu ķermenī un lielākā šo abu minerālvielu komponente, šķiet pašsaprotami. Mazāk populāri fakti attiecas uz kaulaudu unikāli daudzveidīgo funkciju sistēmu, kurā bez jau pieminētiem komponentiem harmonisku ķīmisku mehānismu ciklā funkcionē endokrīnā, asinsrades, imunoloģiskā un citas sistēmas. Vairāku gadu tūkstošu evolūcijas process kaulu unikālo struktūru pielāgojis tādējādi, lai tā optimāli kalpotu cilvēka ķermeņa funkcionālajām vajadzībām mūža garumā. Ieskats kaulaudu fizioloģijas un funkcijas mehānismos endokrīnās sistēmas dziedzeru ietekmē – tā vienā teikumā varētu definēt šī raksta mērķi.
© Māra Marga
Aknu aizstājterapijas iespējas. Jaunums!
Pētnieciskais darbs, kas iesniegts publicēšanai saskaņā ar DOCTUS izplatīto aicinājumu medicīnas un farmācijas studentiem, un izvēlēts, izvērtējot tā tematisko aktualitāti, atbilstību žurnāla specifikai un izpildījuma kvalitāti.

Pēc dažādu valstu datiem, aptuveni pusei intensīvās terapijas nodaļu pacientu novēro aknu funkciju traucējumus, kas nereti ir daļa no multiorgānu disfunkcijas sindroma. Mirstība šādu pacientu vidū par spīti modernajām terapijas un ķirurģijas iespējām saglabājas augsta (40-80%, kombinācijā ar akūtu nieru mazspēju – pat 100%). Lai realizētu mūsdienīgu ārstēšanu, jānodrošina efektīva aknu aizstājterapija, kas lielākajā daļā gadījumu nozīmē aknu transplantāciju. Tomēr pieaugošā donora orgānu trūkuma dēļ daļa pacientu iet bojā, nesagaidot transplantātu. Latvijā aknu transplantācijas operācijas pagaidām netiek veiktas, trūkst arī epidemioloģisko datu par problēmas aktualitāti. Pēdējos gados ir pieaugusi interese par aknu aizstājterapijas iekārtām, kas varētu uzlabot pacienta klīnisko stāvokli līdz aknu transplantācijai vai līdz spontānas aknu funkcijas atjaunošanās brīdim.
© Anete Eklona
Intrauterīnās hormonālās sistēmas terapeitiskie efekti un iespējas
Intrauterīnā hormonālā sistēma Latvijā, tāpat kā daudzviet pasaulē, kļūst aizvien populārāka – pie tam ne vien kā kontracepcijas līdzeklis, bet arī kā unikāla ārstniecības metode dažu ginekoloģisku slimību gadījumā. Līdz šim vispārpieejamos preses izdevumos vairāk ir aprakstītas šīs metodes pozitīvās īpašības saistībā ar kontracepciju, jo gluži loģiski – otru aspektu – tās pielietojumu ārstnieciskos nolūkos var novērtēt un ieteikt tikai ārsts, izvērtējot konkrētā pacienta problēmu un vispārējo veselības stāvokli.
© Vēsma Kažociņa
DABA UN ZINĀTNE
Slimnīca – daiļais dārzs?
Apstādījumu ierīkošanu varētu formulēt kā higiēnisko, estētisko, ekonomisko un ekoloģisko prasību kopumu. Augi kā gaisa filtri uzsūc no atmosfēras kaitīgās vielas, uzlabojot ieelpojamā gaisa sastāvu, samazina troksni un saules radiācijas ietekmi. Stacionārā slimnieki pārsvarā atrodas īslaicīgi, galvenokārt spriedzes stāvoklī, nomākti ar domām par slimībām, apkārtējai videi pievēršot relatīvi maz uzmanības, tādēļ nedrīkst kā galveno izvirzīt apstādījumu veidošanas estētiskos nosacījumus. Tomēr saskarsme ar augiem mazina uzbudinājumu, cilvēkus labvēlīgi ietekmē koku šalkoņa, putnu dziesmas, ziedoši krūmi un puķes.
© Jānis Vikmanis
PERSONĪBA
Vēderprieku pussargs
Līgo nakts vainagiem nogatavojas jāņuzāles un ozolzari, žurnāli publicē pamācības, kā pareizi siet ķimeņu sieru. Silts vasaras vidus. Kam tagad prātā slimošana! Valsts diagnostikas centra telpas ir patīkami vēsas un nav ļaužu pārpildītas. Arī saruna ar gastroenterologu JĀNI ALKSNI iznāk vasarīgi viegla, kaut saistīta ar nopietnām lietām – vēderpriekiem un to radītajām problēmām. Dakteris prot omulīgi pajokot un īpaši garšīgi stāstīt par nodarbēm ārpus darba laika un kabineta.
© Benita Brila
TĒMA
Zāļu reklāma informatīvajā telpā
Ikviens var pārliecināties, ka reklāmas āķis ir smalka lieta un tā izveidei tiek veltīti krietni resursi ikvienā nozarē. Protams, arī medikamentu reklāmas jomā. Jāņem vērā, ka šajā nozarē, pirms izmest āķi plašākos vizuālās un audio informācijas ūdeņos, tas īpaši jāpārbauda, pārliecinoties par tā patieso iedabu, atbilstību likuma un ētikas normām. Vai šāda kārtība ir optimāla procesa sakārtotības nodrošināšanai, kāds ir zāļu reklāmas īpatsvars un tā radītā rezonanse ārstu vidē un sabiedrībā – Doctus ielūkojas medikamentu reklāmas jomas labirintos.
© Līga Ribkinska, Ilze Zonne, Valda Madalāne
PIEREDZE
Grūti mācībās, viegli glābšanā
Arvien vairāk visos līmeņos nostiprinās sapratne par to, cik svarīgi ir ne tikai pašaizliedzīgi, bet arī morāli, tehniski, ar zināšanām, ar trenētiem, prasmīgiem un pieredzējušiem speciālistiem būt gataviem x-stundai, spēt profesionāli strādāt ārkārtas situācijās, visām atbildīgajām institūcijām saskaņoti veikt cietušo glābšanas un medicīniskās evakuācijas darbības. Mediķiem šogad viens liels pārbaudījums – medicīniskās palīdzības nodrošinājums Pasaules hokeja čempionātā – jau aiz muguras. Doctus vēl pirms tā vēroja Katastrofu medicīnas centra (KMC) speciālistu gatavošanos, bet pēc čempionāta uzklausīja atbildīgo personu secinājumus.
© Valda Madalāne
AIZRAUŠANĀS
Piecu kilometru kritienā
No skata tāda sīciņa, taču labi nostādītā balss liecina, – Katastrofu medicīnas centra Medicīnisko resursu daļas vadītāja dr. RUTA JAKUŠONOKA ir par sevi pārliecināta un mērķtiecīga arī! Viņa ar teiktajā vāji nojaušamu lepnumu, taču bez mazākās izrādīšanās atklāj, ka apmēram 25 gadus nodarbojas ar izpletņlēkšanu, un brīvais kritiens jau izbaudīts vairāk nekā 1 160 reižu. Tāpēc, ka patīk. Tāpēc, ka tā ir viņas aizraušanās ar ģimenes nodrošinātu atbalstu – ar izpletni lec arī Rutas vīrs.
© Valda Madalāne
IZZIŅA
Informācija par veselību – internetā
Jēdziens e-veselība definēts Journal of Medical Internet Research 2001.gadā, taču lietots tas tiek jau no deviņdesmito gadu beigām. Šobrīd e-pastu lietojam kā gluži pierastu apzīmējumu, un arī e-veselība ar laiku varētu kļūt par ikdienu. Doctus kopā ar Veselības veicināšanas valsts aģentūras Stratēģiskā departamenta vadītāju IVETU PUDULI ielūkojas projekta Interneta izmantošana veselības informācijas iegūšanai pirmās starptautiskās aptaujas rezultātos Latvijā.
© Līga Ribkinska
 
Doctus – uzticams informācijas līderis ārstiem un farmaceitiem, kas sniedz bagātīgu praktisku, analītisku un izklaidējošu informāciju par nozares aktualitātēm.
Jūnijs, 2006
Arhīvs
Decembris, 2006
Novembris, 2006
Oktobris, 2006
Septembris, 2006
Augusts, 2006
Maijs, 2006
Aprīlis, 2006
Marts, 2006
Februāris, 2006
Janvāris, 2006
Pārējie

© iAptieka, 2018. Lapas lietošanas noteikumi. Reklāmas iespējas. Kontakti.
RSS ziņas: Raksti. Īsās ziņas. Wap: iAptieka.
Izstrādātājs: