Veselīgs dzīvesveids
Profilakse
Uzturs
Pašsajūta
Ķermeņa kopšana
Seksuālā veselība
Fiziskā aktivitāte
Kaitīgie ieradumi
Vide un ekoloģija
Jaunumi medicīnā
Tehnoloģijas
Medikamenti
Aktualitātes
Dzīvesstāsti
Aptiekas
Iestādes
Personības
Apdrošināšana
Lasīt rakstus
Pirmā palīdzība
Lasīt rakstus
Pacientu tiesības
Lasīt rakstus
Pasākumi
Lasīt rakstus
Slimības un stāvokļi
Mutes dobums
Āda
Kauli un locītavas
Muskuļi
Nervu sistēma (un smadzenes)
Maņu orgāni
Endokrīnā sistēma
Sirds-asinsvadu sistēma
Elpošanas orgānu sistēma
Gremošanas sistēma
Urīnorgānu sistēma
Dzimumorgānu sistēma
Infekcijas slimības
Iedzimtība
Imunitāte
Dzīves gājums
Diabēta pacienta rokasgrāmata
Kas ir cukura diabēts?
Cukura diabēta ārstēšana
Hipoglikēmija. Smaga cukura diabēta dekompensācija
Cukura diabēta vēlīnās komplikācijas
Akūtas infekciju slimības un citas slimības diabēta pacientiem
Psiholoģiskās problēmas diabēta pacientiem
Diabēta pacients ģimenē un sabiedrībā
Vitamīnu dārzs
Multivitamīni un minerālvielas
Acīm
Cilvēkiem ar diabētu
Matiem, nagiem, ādai
Imunitātei
Sirds un asinsvadu sistēmai
Locītavām un kauliem
Kauliem un zobiem
Nervu sistēmai
Antioksidanti
Grūtniecēm
Bērniem
Doctus diskusijas
   
Ieiet sistēmā
         
Sākums Raksti Medicīnas speciālistiem Kalendāri Medicīnas katalogi Jautājums aptiekāram Doctus Forums Kontakti
 
Doctus
Oktobris, 2008
Vēl dzīvojam Pekinas noskaņās – dzeram Ķīnas jasmīnu tēju un stāstām draugiem un radiem par ķīniešu unikālajām spējām atrisināt jebkuras problēmas. Visu nakti žāvēt BMX trasi ar lodlampām, lai no rīta varētu notikt fināla starti, par viņu laipnību, labestību un gatavību palīdzēt visur un vienmēr. Tikai viņu ēdienreizes bija jārespektē. Ja gadījās, ka mūsu dēļ viņi tās nokavēja, tad noteikti izskanēja pārmetumi un šo problēmu vajadzēja atrisināt.

Septembra sākumā piedalījāmies tradicionālajā Latvijas Vienības velobraucienā. Laiciņš kā pēc pasūtījuma. Mazliet jāpastrādā, lai noturētos kopējā velotūristu burzmā, kura kā upe plūst pa Vidzemes šoseju. Fizisko darbaspēju līmenis nosaka mūsu braukšanas ātrumu, tāpēc nepārdzīvojam, ka garām traucas jaunāki un sportiskāki velomīļi. Tomēr ik pa brīdim mūs apdzen arī kāds treknais.

Šo situāciju atcerējāmies, lasot profesora Anatolija Danilāna rakstu par treknuma terapijas taktiku. Profesors uzsver fiziskas aktivitātes nozīmi, dod vienkāršus, praktiskus padomus, iesaka terapijas un profilakses taktiku un piemin biežākās kļūdas ārstu praksē. Treknuma terapijā veselības uzlabošana un pacienta pasargāšana no liekā svara izraisītajām slimībām ir svarīgāka par svara samazināšanu kā pašmērķi. Gribētu tikai piebilst – ja jūsu pacients ir sportists, neaizmirstiet – daži no medikamentiem svara samazināšanai ir dopinga sarakstā iekļautās vielas.

Ar patiesu interesi izlasījām arī pārējos rakstus. Sporta un ģimenes ārsti atradīs atbildi uz jautājumu par to, kāda ir normāla sirdsdarbības frekvence (doc. O. Kalēja rakstā), uzzinās interesantus faktus par plaušu slimībām (G. Dansones sagatavotais literatūras apskats).

Kompensēsim arvien sarūkošo gaišās dienas daļu ar fiziskām aktivitātēm! Vēlam visiem veiksmi ārstu basketbola turnīrā!

Līga un Aldis Cīruļi
Latvijas Olimpiskās vienības ārsti
MEDIKAMENTI
Atipisko neiroleptisko līdzekļu farmakodinamiskie un farmakokinētiskie aspekti
Priekšstats par atipisko neiroleptisko līdzekļu (ANL) darbības mehānismu joprojām ir nepilnīgs. Mūsdienās pētījumi ir fokusējušies uz zāļu darbības mehānismu izpēti saistībā ar afinitāti un antagonismu uz vairākiem neiromediatoru receptoriem, īpaši koncentrējot uzmanību relatīvai afinitātes/antagonisma attiecībai, kas ietekmē divu tipu receptorus: dopamīna (D2) un serotonīna (5HT2A) receptorus. ANL atipiskuma izpratne, kas attiecināma uz dopamīna un serotonīna līdzsvara ietekmēšanu, katru gadu papildinās ar jaunām atziņām.
© Mārcis Zeibārts
KLĪNISKAIS GADĪJUMS
Bronhogēnas cistas
Bronhogēnas cistas ir iedzimta cistiska veida bronhu attīstības anomālija, kas attīstās agrīnā embrionālā periodā no primārās traheobronhiālās caurules. Cistas sieniņa sastāv no skrimšļaudiem, dziedzeraudiem, irdenajiem saistaudiem, fibrotiskajiem audiem, gludajiem muskuļaudiem un elastīgajām šķiedrām. Cistas iekšpusi klāj cilindriskais skropstiņepitēlijs. Visbiežāk cistas ir lokalizētas videnē vai intrapulmonāli, retāk iespējamas arī citas lokalizācijas. Parasti bronhogēnās cistas ir asimptomātiskas un tiek konstatētas nejauši, veicot plaušu rentgenogrāfiju. Tomēr nereti attīstās arī nopietnas komplikācijas. Augstā komplikāciju riska dēļ ķirurģiska terapija tiek rekomendēta arī lielu asimptomātisku cistu gadījumā. Parasti šādas videnes cistas nav saistītas ar elpošanas ceļiem, bet mūsu klīniskajā gadījumā saistība tika pierādīta.
© Linda Barone, Danils Panovs, Ieva Lase
PASAULĒ
Plaušu slimību slogs
Pēc European lung foundation aprēķiniem gandrīz katrā eiropiešu ģimenē ir plaušu slimnieks (un ne obligāti – smēķētājs). Aprēķināts, ka 2020. gadā pasaulē mirs ap 68 miljoniem cilvēku, no kuriem 11,9 miljonus nogalinās plaušu slimības (4,7 miljonus HOPS, 2,5 pneimonija, 2,4 tuberkuloze un 2,3 miljonus – plaušu vēzis). Respiratorās sistēmas slimības ir viens no galvenajiem nāves cēloņiem visā pasaulē un mirstības, incidences, prevalences un izmaksu ziņā, ieņemot otro vietu aiz sirds-asinsvadu saslimšanām. Materiāls atlasīts no specializētas pulmonoloģijas un respiratoro slimību medicīniskās periodikas 2008. gada publikācijām.
© Guna Dansone
PRAKSE
Pārdomas par treknuma terapijas taktiku
Ķermeņa masas mazināšana ir ļoti nozīmīga, bet diemžēl vēl joprojām neatrisināta medicīnas problēma. Pasaules Veselības organizācijas speciālisti ir formulējuši labi saprotamus ieteikumus, tomēr šie labskanīgie padomi tikai pirmajā acu uzmetienā šķiet bez vainas. Ar šīm lappusēm vedinu apiet lamatas, kurās nereti iekrīt gan ārsti, gan pacienti, izvirzot nerealizējamus un utopiskus mērķus cīņā ar lieko ķermeņa masu.
© Anatolijs Danilāns
Agrīnais iedzimtais sifiliss Latvijā periodā no 1991. līdz 2007. gadam
Seksuāli transmisīvo slimību, tai skaitā sifilisa, savlaicīga diagnostika, terapija un profilakse joprojām ir aktuāla.Jau 15. gadsimtā zinātnieki un ārsti ievēroja faktu, ka ar sifilisu slimām sievietēm dzimst slimi bērni. Vēlāk detalizēti aprakstīta agrīna iedzimta sifilisa klīnika un simptomātika. Pateicoties 20. gadsimta sākumā veiktiem zinātniskiem pētījumiem, tika atklāts slimības izsaucējs Treponema pallidum (1903-1905) un uzsākta sifilisa serodiagnostika, kas pilnveidojās un ar laiku tika papildināta ar citām nespecifiskām un specifiskām serodiagnostikas metodēm.
© Ludmila Čigorevska
Kāda ir „normāla” sirdsdarbības frekvence?
Iekšķīgo slimību propedeitikas grāmatā un jautājumos lasām: 60 līdz 80 reižu minūtē. It kā skaidrs. Taču „viss plūst un viss mainās”. Arī medicīniskās patiesības, kuras laiks un zinātne nereti koriģē visai būtiski. Tātad – kāda ir optimāla sirdsdarbības frekvence, kāpēc tieši tāda un kādi dati to apliecina?
© Oskars Kalējs, Maija Vikmane, Līga Lismane, Kristīne Jubele
Hroniskas venozas mazspējas izplatība Latvijā. DE FACTO pētījums
Hroniska venoza mazspēja (HVM) ir plaši izplatīta slimība. Agrīnu HVM diagnostiku un profilakses pasākumus apgrūtina šīs patoloģijas daudzveidīgā klīniskā manifestācija. Tomēr tās patieso izplatību populācijā ir svarīgi apzināties, lai plānotu problēmas risinājumu valstiskā līmenī. Tāpēc tika veikts epidemioloģiskais pētījums DE FACTO, lai noteiktu HVM subjektīvo un objektīvo simptomu biežumu cilvēkiem Latvijā ar vismaz diviem HVM riska faktoriem, salīdzinot iegūtos rezultātus ar literatūrā publicēto pētījumu datiem, kā arī atspoguļotu plānoto ārstēšanu šai pacientu grupai. DE FACTO ir pirmais šāda apjoma epidemioloģiskais pētījums par HVM Latvijā.
© Dainis Krieviņš, Juris Rīts, Kaspars Ķīsis
Psoriāzes ārstēšanas iespējas ar bioloģiskiem medikamentiem Latvijā
Aizvien pieaugošs ir psoriāzes patoģenēzes posmu un terapijas līdzekļu zinātnisko pētījumu klāsts, kas paver iespējas pilnīgāk izzināt slimības norisi un pielietot mūsdienīgas, patoģenētiski pamatotas ārstēšanas metodes. Savlaicīgi un mūsdienu medicīnas sasniegumiem atbilstīgi ārstējot slimību, mēs būtiski spējam uzlabot slimnieku dzīves kvalitāti. Pēdējos gados, balstoties uz plašiem psoriāzes imūnpatoģenēzes pētījumiem, ir pierādīta iespēja psoriāzes ārstēšanā izmantot jaunus ārstēšanas līdzekļus, proti, bioloģiskos medikamentus. Citas bioloģisko līdzekļu indikācijas dermatoloģijā pagaidām ir maz pētītas.
© Ingmārs Mikažāns, Inese Kolontaja, Ināra Ančupāne, Jeļena Fedorkova
PERSONĪBA
Rokās ielikts liktenis. Intervija ar bērnu neiroķirurgu Leonīdu Lugovskoju
Ieplānotā fotografēšanās jāpārceļ par dažām stundām. Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā ievests pacients, kuram vairāk par visu tobrīd nepieciešamas neiroķirurga LEONĪDA LUGOVSKOJA rokas. Ļoti iespējams, ka daktera rokās atkal likts kāda mazuļa liktenis. Kārtējais. Diemžēl ne vairs ārkārtas gadījums viņa praksē.
© Benita Brila
TĒMA
Lai zāļu lietošana būtu droša
Dažādi literatūras avoti vēsta – hospitalizācija zāļu neparedzētas darbības dēļ (adverse drugs reaction – angļu val.) notiek 2-6% gadījumu. Respektablais britu laikraksts The Guardian šā gada aprīļa numurā rakstīja, ka neparedzētā, nevēlamā zāļu darbība Anglijas National Health Service (NHS) izmaksā divus miljardus sterliņu mārciņu gadā. 2006. gadā no 16 miljoniem hospitalizācijas gadījumu mazliet vairāk nekā miljons bija zāļu izraisīti. Vēl vairāk – Amerikā neparedzētie zāļu darbības efekti stabili ieņem ceturto līdz sesto vietu starp dažādiem mirstības cēloņiem.

Cik liela uzmanība Latvijā tiek pievērsta drošai zāļu lietošanai: devām, blaknēm, medikamentiem, kas nesatiek? Kuram deleģēta virsatbildība drošas zāļu lietošanas uzraudzībā? Atbildi meklējām ārstu, farmaceitu, pacientu pieredzē.... Lasiet vēl
© Diāna Ričika, Baiba Vahere
AIZRAUŠANĀS
Daktere, kas glezno mūziku.
Pierasts, ka ārstu kabinetos sienas ir baltas un kailas, visapkārt tikai pats nepieciešamākais, lai veiktu tiešos pienākumus. Taču Krāslavas ģimenes ārstes MARINAS PROCEVSKAS kabinetā acis neviļus aizklejo pie koši sārtajām magonēm gleznā vai klusās dabas. Šeit ir mierīgi, droši, mājīgi. Marinas Procevskas vaļasprieks – gleznošana.
© Ilona Stepiņa
IZZIŅA
Anatomija jāmācās no sekcijām un no dabas meistarības.
Renesanse bija lielu atklājumu laiks dažādās nozarēs: ģeogrāfijā, fizikā, astronomijā, zinātnē par valsti, mākslā. Dabaszinātnēs notika atgriešanās pie pētījumu empīriskā virziena, ko antīkajā pasaulē kultivēja Hipokrāts, Aristotelis un viņu sekotāji. Matemātiku sāka izmantot novērojumu aprakstam un iztulkošanai. Medicīnā tika labotas un paplašinātas antīko ārstu zināšanas par cilvēka ķermeņa uzbūvi, orgānu funkcijām, slimībām un ārstēšanu. Šis raksts sniedz nelielu ieskatu anatomijas straujajā uzplaukumā renesanses laikā – par nozīmīgām šā laikmeta personībām un viņu atziņām.
© Arnis Mazlovskis
 
Doctus – uzticams informācijas līderis ārstiem un farmaceitiem, kas sniedz bagātīgu praktisku, analītisku un izklaidējošu informāciju par nozares aktualitātēm.
Oktobris, 2008
Arhīvs
Decembris, 2008
Novembris, 2008
Septembris, 2008
Augusts, 2008
Jūnijs, 2008
Maijs, 2008
Aprīlis, 2008
Marts, 2008
Februāris, 2008
Janvāris, 2008
Pārējie

© iAptieka, 2018. Lapas lietošanas noteikumi. Reklāmas iespējas. Kontakti.
RSS ziņas: Raksti. Īsās ziņas. Wap: iAptieka.
Izstrādātājs: