Veselīgs dzīvesveids
Profilakse
Uzturs
Pašsajūta
Ķermeņa kopšana
Seksuālā veselība
Fiziskā aktivitāte
Kaitīgie ieradumi
Vide un ekoloģija
Jaunumi medicīnā
Tehnoloģijas
Medikamenti
Aktualitātes
Dzīvesstāsti
Aptiekas
Iestādes
Personības
Apdrošināšana
Lasīt rakstus
Pirmā palīdzība
Lasīt rakstus
Pacientu tiesības
Lasīt rakstus
Pasākumi
Lasīt rakstus
Slimības un stāvokļi
Mutes dobums
Āda
Kauli un locītavas
Muskuļi
Nervu sistēma (un smadzenes)
Maņu orgāni
Endokrīnā sistēma
Sirds-asinsvadu sistēma
Elpošanas orgānu sistēma
Gremošanas sistēma
Urīnorgānu sistēma
Dzimumorgānu sistēma
Infekcijas slimības
Iedzimtība
Imunitāte
Dzīves gājums
Diabēta pacienta rokasgrāmata
Kas ir cukura diabēts?
Cukura diabēta ārstēšana
Hipoglikēmija. Smaga cukura diabēta dekompensācija
Cukura diabēta vēlīnās komplikācijas
Akūtas infekciju slimības un citas slimības diabēta pacientiem
Psiholoģiskās problēmas diabēta pacientiem
Diabēta pacients ģimenē un sabiedrībā
Vitamīnu dārzs
Multivitamīni un minerālvielas
Acīm
Cilvēkiem ar diabētu
Matiem, nagiem, ādai
Imunitātei
Sirds un asinsvadu sistēmai
Locītavām un kauliem
Kauliem un zobiem
Nervu sistēmai
Antioksidanti
Grūtniecēm
Bērniem
Doctus diskusijas
   
Ieiet sistēmā
         
Sākums Raksti Medicīnas speciālistiem Kalendāri Medicīnas katalogi Jautājums aptiekāram Doctus Forums Kontakti
 
Doctus
Decembris, 2008
Decembra Doctus raksti raisīja vairākas atziņas. Viena no būtiskākajām problēmām, manuprāt, ir modernās medicīnas attālināšanās no pacienta. Iznākums ir visai paradoksāls. Gūstot fantastiskus panākumus un iespējas palīdzēt arvien labāk un labāk, mēs zaudējam pacientu, kas novēršas no mums un dodas meklēt palīdzību pie paramedicīnas speciālista. XXI gadsimta sākumā astmu tomēr nevajadzētu uzskatīt par smagu, neārstējamu slimību, kas dziedināma ar zāļu tēju...

Attālināšanās process, visticamāk, ir abpusējs. Modernās civilizācijas ietekme cilvēka smadzenēs ir radījusi apziņu, ka viss darbojas tikpat labi kā japāņu televizors. Visam jānotiek ar 100% garantiju. Bet dabas likumi paši par sevi to nepieļauj. Katrs gadījums (tas spilgti atspoguļots Lolitas Lūses rakstā Pacienti, kurus neaizmirst) ir individuāls. Mums var smaidīt necerēta veiksme vai piemeklēt negaidīta neveiksme.

Vēl kāda atziņa. Arvien biežāk mēs varam runāt nevis par slimības, bet pacienta ārstēšanu. Nepārtraukti tiek meklētas iespējas pacientiem palīdzēt labāk, agrāk diagnosticēt slimību un panākt to ar iespējami mazāku risku viņa veselībai. Labs piemērs ir medicīnas doktora Antona Skuteļa raksts par diabēta līdzekļu mijiedarbību ar citiem medikamentiem.

Ļoti nepieciešams pozitīvs medicīnas un ārstu pīārs, kam atšķirībā no parastas reklāmas ir reāls pamatojums, daudzu talantīgu un spējīgu cilvēku darbs ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē. Ļoti svarīgi atgūt pacientu uzticību un panākt pacienta līdzestību jeb sadarbību ar ārstu. Viens no labākajiem piemēriem ir pacientu izglītošanas programmas attiecībā uz slimību, tās gaitu, ārstēšanas īpatnībām, darbībām, kas nāk no paša pacienta puses.
Lai mums gaiši un priecīgi Ziemassvētki!

Dr. med. Māris Bukovskis
P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas
alergologs-ftiziopneimonologs
MEDIKAMENTI
FARMAKOLOĢIJA
Diabēta līdzekļu mijiedarbība ar citiem vienlaikus lietotiem preparātiem
Modernajā pasaulē cukura diabēta slimnieku skaitam ir tendence pieaugt. Nereti cukura diabēta pacientiem ir blakus saslimšanas, kuru ārstēšanā lietotie medikamenti var ietekmēt pretdiabēta līdzekļu farmakokinētiku un farmakodinamiku, lai gan cukura līmeni pazeminošajiem līdzekļiem pieder noteicošā loma. Turklāt jāņem vērā – daudziem medikamentiem kā blakne ir cukura vielmaiņu ietekmējoša darbība. Rakstā pievērsta uzmanība Latvijā reģistrēto pretdiabēta līdzekļu iespējamai mijiedarbībai ar citu farmakoloģisko grupu preparātiem.
© Antons Skutelis
KLĪNISKAIS GADĪJUMS
Ektopisks Kušinga sindroms
Pacients – līdzīgi daudziem sarežģītiem, smagiem pacientiem – ir izgājis cauri vairākiem vārtiem. Pirmie vārti bija slimības sākumā – Daugavpils slimnīcā, otrie vārti – brīdī, kad radiologs paskatījās augstāk virs vēdera dobuma un ieraudzīja nelielo audzēju plaušās, kas pavēra ātrāku turpmākās diagnostikas ceļu. Trešie varbūt nebija obligāti – pēcoperācijas komplikācijas. Pateicoties vecumam, šķiet, pacients pārvarēja arī šo pārbaudījumu. Nemaz nerunājot par osteoporozi ar kompresijas lūzumiem.
© Ieva Lase, Linda Barone, Aiga Stāka
PASAULĒ
PULMONOLOĢIJA
HOPS diagnoze: kur mēs tagad esam?
Daudzās valstīs lielākās medicīniskās izmaksas veido HOPS pacientu hospitalizācija, ārpuskārtas ārsta apmeklējumi, neatliekamās palīdzības izsaukumi, slimības progresēšana un invaliditāte. Lai racionāli izmantotu valsts veselības aizsardzības līdzekļus, būtiska ir agrīna, precīza diagnostika, HOPS ārstēšanā izmantojot mūsdienu zinātnisko izpratni respiratorajā medicīnā. Rakstā aplūkotas jaunākās atziņas no ERS (Eiropas Respiratorās asociācijas) 18. kongresa Berlīnē.
© Liesma Baltā
DIETOLOĢIJA
Malnutrīcija (bez vārda)
Gan Eiropā, gan citur pasaulē sabiedrības uzmanība galvenokārt koncentrēta uz aptaukošanās epidēmiju, aizēnojot citu nepareiza uztura šķautni – neadekvātu barības uzņemšanu, kas rada uzturvielu deficītu, ķermeņa masas zudumu un funkciju traucējumus. Svarīgi, ka malnutrīcija kā patoloģisks stāvoklis vērtējama gan medicīniskā, gan ekonomiskā, gan sociālā un politiskā aspektā.
© Guna Dansone
PRAKSE
INFEKTOLOĢIJA
Cilvēka herpesvīrusi. II daļa
Doctus novembra numurā sākām trīs rakstu sēriju par daudzveidīgajiem herpesvīrusiem – tajā bija plašs izklāsts par Herpes simplex vīrusiem, to morfoloģiju un klīniskajām izpausmēm, šajā numurā – par Varicella zoster vīrusu (VZV; HHV-3), kas ierosina divas slimības: vējbakas (varicella; chickenpox) un jostas rozi (herpes zoster; shingles). Rakstā izklāstīta šo vīrusu infekciju epidemioloģija, klīniskā aina un ārstēšana.
© Ivars Mazjānis, Edgars Tirāns
KARDIOLOĢIJA
Netiešie antiaritmiskie efekti – mīts vai realitāte?
Kardiologu – un ne tikai kardiologu, bet arī citu mediķu – sabiedrību satrauc jautājums: ko īsti mēs varam darīt ar ātriju fibrilāciju (AF), visbiežāk sastopamo aritmiju? Rakstā sniegta izsmeļoša zinātniskā informācija par staus quo, jaunākajām atklāsmēm AF terapijā.
© Oskars Kalējs, Maija Vikmane, Kristīne Jubele, Juris Karpovs
PULMONOLOĢIJA
Bērnu bronhiālā astma – aktualitāte nr. 1
Astma ir hroniska elpceļu iekaisuma slimība ar pieaugošu hiperreaktivitāti, obstrukciju, ierobežotu gaisa plūsmu, ko izsauc dažādi riska faktori. Tā kā plaušu slimību īpatsvars ar katru gadu attīstītajās valstīs pieaug un bronhiālā astma ir vadošā hroniskā respiratorā slimība visu vecumu bērnu vidū industrializētajās valstīs globāli, tad joprojām ir svarīgi šo problēmu aktualizēt gan profesionāļu vidū, gan visā sabiedrībā. Raksta ietvaros aplūkota sabiedrībā valdošā izpratne par šo slimību, astmas rašanās pamatmehānismi, diferenciāldiagnoze.
© Ilma Hristenko
REIMATOLOĢIJA
Artrīti un sāpju sindroms reimatoloģijā. I daļa
Reimatologa ambulatorajā pieņemšanā biežākā saruna ar pacientu ir par sāpēm locītavās. Iztaujājot pacientu, svarīgi saprast, vai tiešām sāp locītavas vai arī sāpes, kas projicējas locītavas apvidū, rodas mīksto audu iekaisuma dēļ. Šoreiz par sāpēm locītavās, kas sākušās nesen, un par hroniskām sāpēm reimatiskiem pacientiem.
© Inita Buliņa
PERSONĪBA
Darba laiks kā dzīves laiks.
Varētu teikt, ka pirmās nopietnās attiecības ar medicīnu Latvijas Infektoloģijas centra Drudža un HIV/AIDS nodaļas vadītāja daktere GUNTA STŪRE centās nodibināt vēl pašas bērnudārza laikos – kad kaimiņienei iecirkņa medicīnas māsiņai uz ielas mēģināja izprasīt atbrīvojuma zīmi no bērnudārza. Neizdevās. Nākamā saskare iznāca liktenīgāka.

Intervija ar Latvijas Infektoloģijas centra Drudža un HIV/AIDS nodaļas vadītāju dr. Guntu Stūri
© Benita Brila
TĒMA
Bez pesimisma. Slimnīcas Latvijā: Liepāja un Saldus
Turpinām apceļot Latvijas slimnīcas. Lietainais novembra rīts, ripinot auto no Rīgas laukā Kurzemes virzienā, negaidīti maina drūmo mīmiku. Nepieklājīgi silti žilbina saule. Līdzīgu pēcgaršu raisa maršruta galamērķi: Liepājas un Saldus slimnīcas. Par spīti daudziem veselības aprūpes sistēmas absurdiem slimnīcas nevis izdzīvo un sūkstās par nebūšanām, bet saimnieko. Un dara to patiešām labi!
© Diāna Ričika
PIEREDZE
Igauņi pussoli priekšā?
Ne mazums stāstiņu dzirdēts par savrupajiem un lēnīgajiem ziemeļu kaimiņiem igauņiem, kas vienmēr pamanās būt pussoli priekšā latviešiem. Inflācija zemāka, ceļi labāki, valsts skolēnus nodrošina ne vien ar brīvpusdienām un mācību grāmatām, bet arī rakstāmlietu un burtnīcu iegādei vecākiem nav jāver vaļā savs maciņš, tāpat e-lietās igauņi ir pionieri... Un kā ar veselības aprūpi? Lai to noskaidrotu, Doctus devās ciemos uz Tartu – uz ģimenes ārsta praksi un aptieku.... Lasiet vēl
© Diāna Ričika, Līga Ribkinska
KRUSTPUNKTS
Pacienti, kurus neaizmirst
Katram noteikti ir savs – garāks vai īsāks – īpašo pacientu saraksts. Tie ir pacienti, kas paliek atmiņā arī pēc aizvērtas slimības vēstures. Pirmie pacienti. Slimnieki, kas ir kļuvuši par savējiem. Pacienti, kurus var apbrīnot par gribasspēku un kuri atveseļojušies teju bezcerīgās situācijās. Pacienti, ar kuriem saistās kuriozas situācijas...

Trīs dakteri stāsta par pacientiem, kas palikuši atmiņā arī pēc aizvērtas slimības vēstures
© Lolita Lūse
PACIENTA SKATĪJUMS
Sabiedrības mugurkaula taisnošana
„Diemžēl reālais mūsdienu ārsta portrets atšķiras no tā, kādu to gribētu redzēt. Taču nav arī tā, ka neredzētu tuneļa galā gaismu. Varu uzzīmēt diezgan precīzu ārsta portretu, kādu vēlētos ieraudzīt. Tā noteikti ir personība – iejūtīga, kompetenta. Profesionālis savā specialitātē, kuram nav svešs konfidencialitātes jēdziens,” teic uzņēmējdarbības ētikas, argumentācijas un loģikas teorijas pasniedzējs, Ideju partneru fonda valdes priekšsēdētājs ATIS ZAKATISTOVS.

Rakstā Atis Zakatistovs vērtē šībrīža ārsta tēlu.
© Baiba Vahere
 
Doctus – uzticams informācijas līderis ārstiem un farmaceitiem, kas sniedz bagātīgu praktisku, analītisku un izklaidējošu informāciju par nozares aktualitātēm.
Decembris, 2008
Arhīvs
Novembris, 2008
Oktobris, 2008
Septembris, 2008
Augusts, 2008
Jūnijs, 2008
Maijs, 2008
Aprīlis, 2008
Marts, 2008
Februāris, 2008
Janvāris, 2008
Pārējie

© iAptieka, 2018. Lapas lietošanas noteikumi. Reklāmas iespējas. Kontakti.
RSS ziņas: Raksti. Īsās ziņas. Wap: iAptieka.
Izstrādātājs: