Veselīgs dzīvesveids
Profilakse
Uzturs
Pašsajūta
Ķermeņa kopšana
Seksuālā veselība
Fiziskā aktivitāte
Kaitīgie ieradumi
Vide un ekoloģija
Jaunumi medicīnā
Tehnoloģijas
Medikamenti
Aktualitātes
Dzīvesstāsti
Aptiekas
Iestādes
Personības
Apdrošināšana
Lasīt rakstus
Pirmā palīdzība
Lasīt rakstus
Pacientu tiesības
Lasīt rakstus
Pasākumi
Lasīt rakstus
Slimības un stāvokļi
Mutes dobums
Āda
Kauli un locītavas
Muskuļi
Nervu sistēma (un smadzenes)
Maņu orgāni
Endokrīnā sistēma
Sirds-asinsvadu sistēma
Elpošanas orgānu sistēma
Gremošanas sistēma
Urīnorgānu sistēma
Dzimumorgānu sistēma
Infekcijas slimības
Iedzimtība
Imunitāte
Dzīves gājums
Diabēta pacienta rokasgrāmata
Kas ir cukura diabēts?
Cukura diabēta ārstēšana
Hipoglikēmija. Smaga cukura diabēta dekompensācija
Cukura diabēta vēlīnās komplikācijas
Akūtas infekciju slimības un citas slimības diabēta pacientiem
Psiholoģiskās problēmas diabēta pacientiem
Diabēta pacients ģimenē un sabiedrībā
Vitamīnu dārzs
Multivitamīni un minerālvielas
Acīm
Cilvēkiem ar diabētu
Matiem, nagiem, ādai
Imunitātei
Sirds un asinsvadu sistēmai
Locītavām un kauliem
Kauliem un zobiem
Nervu sistēmai
Antioksidanti
Grūtniecēm
Bērniem
Doctus diskusijas
   
Ieiet sistēmā
         
Sākums Raksti Medicīnas speciālistiem Kalendāri Medicīnas katalogi Jautājums aptiekāram Doctus Forums Kontakti
 
Doctus
Janvāris, 2009
Nav zināms, kāds izvērtīsies jaunais gads, taču ikkatra krīze paver jaunas iespējas. Varbūt būs jāiemācās žonglēt – ar iespējām, ar uzdrīkstēšanos, ar savu varēšanu?!

Pirmais Doctus šogad... Profesionālajā jomā – kā vienmēr – katram rakstam sava “rozīnīte”. Aizraujošs, lieliski sistematizēts un koncentrēts raksts par veģetatīvo distoniju. Ģimenes ārstiem pediatriem īpaši ieteiktu izlasīt par cilvēka herpesvīrusu un EBV daudzveidīgo seju. Prieks bija arī par jauno sirds ķirurģijas rezidentu Mārtiņu Kalēju, kurš praktizējis Lozannas klīnikā. Visas durvis ir vaļā, ja vien nesirsgst ar tā saucamo provinces kompleksu, sak: “Ko tad mēs tādu īpašu?!”

Uz pārdomām par mūsu katra vietu dzīvē vedina intervija ar brīnišķīgo bērnu un pusaudžu ginekoloģi Ilonu Auziņu – paldies par iespēju tikties tieši ar viņu gada sākumā!

Un, rūpējoties par reimatoloģiskajiem pacientiem (dr. Initas Buliņas raksts), mīļie kolēģi, neaizmirsīsim atgādināt vispirms sev, ka “pašam jādomā, kā sasniegt laimes izjūtu.”
Lai mums visiem izdodas!

Mirdza Stare
ģimenes ārste pediatre no Līvāniem
KLĪNISKAIS GADĪJUMS
Čērga-Strosas sindroms
Čērga-Strosas (Churg-Strauss) sindroms jeb alerģisks granulomatozs angiīts ir vidējo un mazo asinsvadu autoimūns vaskulīts, kas izraisa to nekrozi. Diagnostiski sarežģīts gadījums, samērā reti sastopams. Slimība ir smaga, arī prognoze nav īpaši pozitīva. Kādu brīdi nevarēja izslēgt paraneoplastisko sindromu, bet ādas muskuļu biopsija netika veikta hemorāģisko izsitumu dēļ.
© Sarmīte Ābelīte, Vladimirs Lavrentjevs, Daina Andersone, Ieva Lase
PASAULĒ
ENDOKRINOLOĢIJA
Pārsteidzošais D vitamīns
Cilvēka genomā ir ap divsimt gēnu ar D vitamīna atbildes elementiem, tādējādi daļu genoma tieši vai netieši regulē D vitamīna endokrīnā sistēma. Turklāt lielākā daļa šo gēnu nekādā veidā nav saistīti ar labi zināmiem kalciju regulējošiem D vitamīna efektiem. Šodien ir noskaidrots, ka D vitamīns piedalās dažādu tipu šūnu dzīves cikla svarīgākajos brīžos (vairošanās, diferenciācija, apoptoze), un tā trūkums ir saistīts ar virknes patoloģisku procesu – hronisku sāpju, sirds-asinsvadu slimību, multiplās sklerozes, ļaundabīgu audzēju u. c. – patoģenēzi. Tajā pašā laikā tiek lēsts, ka pasaulē aptuveni miljards visu vecumu cilvēku cieš no D vitamīna nepietiekamības, un daži autori šajā aspektā lieto pandēmijas terminu. Tā kā cilvēka organismā uz lielākās daļas šūnu virsmu ekspresēti D vitamīna receptori, D vitamīna fizioloģiskās funkcijas ir pārsteidzoši plašas – apskata ietvaros skarta tikai neliela daļa pierādīto un hipotētisko D vitamīna darbības aspektu.
© Guna Dansone
PRAKSE
UROLOĢIJA
Varikocēle. Viss zināmais par varikocēli – pierādījums vai pieņēmums?
Varikocēle un testikulārā funkcija, spermas kvalitātes pasliktināšanās, multifaktorālā patofizioloģija, diagnostika, ārstēšanas metodes šodien un nākotnē – diskusijas turpinās arī par varikocelektomiju kā vīriešu infertilitātes ārstēšanas metodi. Nav vienota viedokļa, kāda būtu pareizā ārstēšanas taktika, tāpēc pagaidām katrs speciālists vadās pēc personiskās pieredzes, uzskatiem, iegūtās informācijas no dažādiem literatūras avotiem un pētījumu rezultātiem, kā rīkoties, diagnosticējot varikocēli, lai novērstu iespējamo infertilitātes attīstību
© Vilnis Lietuvietis
INFEKTOLOĢIJA
Cilvēka herpesvīrusi. 3. daļa
Žurnāla novembra numurā sākām rakstu sēriju par daudzveidīgajiem cilvēka herpesvīrusiem: no morfoloģijas un patoģenēzes līdz klīniskajai ainai un ārstēšanai. Šoreiz lasiet par citomegalovīrusu (CMV; HHV-5), cilvēka herpesvīrusu-6 un cilvēka herpesvīrusu-7 (HHV-6, HHV-7), kā arī Gammaherpesviridae – Epšteina-Barra vīrusu (EBV; HHV-4) un cilvēka herpesvīrusu-8 (HHV-8).
© Ivars Mazjānis, Edgars Tirāns
REIMATOLOĢIJA
Artrīti un sāpju sindroms reimatoloģijā. 2. daļa
Mūsu žurnāla iepriekšējā numurā varējāt lasīt par agrīnajām sāpēm locītavās: kā pēc iespējas agrāk diagnosticēt artrītu, taktiski pareizi sākt terapiju un tādējādi visefektīvāk palīdzēt pacientiem. Šoreiz – par hroniskajām locītavu sāpēm.
© Inita Buliņa
NEIROLOĢIJA
Veģetatīva distonija vai somatoforma veģetatīva disfunkcija?
Somatoformos traucējumus novēro vismaz 20% primārās aprūpes pacientu, arī stacionāros tie ir bieži sastopami – 10-40 % gadījumu. Pacienti ar somatoformiem traucējumiem tiek uzskatīti par grūtiem pacientiem ģimenes ārsta praksē un par nemotivētiem pacientiem pie psihoterapeita, bet īpaši lielu iespaidu tie atstāj uz veselības aprūpes finansiālo politiku, tērējot apmēram 20% no visiem veselības aizsardzībai atvēlētajiem līdzekļiem. Rakstā aplūkotas šo traucējumu aprakstošās dimensijas, pavadošās slimības, diagnostika, diferenciāldiagnoze un ārstēšanas aspekti.
© Sandra Vestermane
PERSONĪBA
Ceļš neiemītajās pēdās.
Gaišmatainā ārste neatstāj pieneņpūkas viegluma sajūtu. Varbūt tāpēc, ka nekas nav nācis pārlieku viegli. Ir bijis ceļš bez putna skrējiena. Pašai vien bija jāmeklē stingrākais pamats un spītīgi jāiet – un divkārt.

Pirmoreiz, izvēloties medicīnas studijas. Otrreiz, kad nonāca tādā medicīnas sfērā, kur Latvijā neviens vēl drošus soļus nebija spēris.

Tagad starptautiski sertificētā bērnu un pusaudžu ginekoloģe ILONA AUZIŅA ir Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ginekoloģe, klīnikas Premium Medical ārste, RSU stundu docētāja, Latvijas ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas Bērnu un pusaudžu ginekologu sekcijas vadītāja.
© Lolita Lūse
TĒMA
Racionalitātes krāsā. Jelgavas pilsētas slimnīca
Turpinām ciemoties Latvijas slimnīcās. Jelgavas pilsētas slimnīca ar jauno, sniegbalto fasādi pelēkajai ziemai noteikti izgriež pogas. Nule kā pabeigta krāsošana! Arī ceļš gar slimnīcu bruģēts jauns – ar ērtām autostāvvietu kabatām. Tas gan tāpēc, ka iepretim slimnīcai taps stadions. Ambulatorajā daļā rosās celtnieki – jāpabeidz reģistratūras remonts; pilsētas dome uzdāvinājusi pacientiem ērtu e-kiosku interneta piekļuvei. Kad slimnīcas valdes loceklis dr. ANDRIS ĶIPURS ved ekskursijā pa slimnīcu un stāsta par saimniekošanas noslēpumiem, nepamet doma: viss ir ļoti racionāli pārdomāts. Nē, ir jau arī pa emocijai – piemēram, jaunajā operācijas blokā. Zaļā, zilā, baltā, dzeltenā zāle...
© Diāna Ričika
Sakārtota vide – pacienta līdzestībai. Bauskas slimnīca
Pie ieejas Bauskas slimnīcas ambulatorajā daļā pretim raugās novērošanas kameras vērīgā acs, rindu mašīna piedāvā izvēlēties pakalpojumu. Vestibils gaiši izremontēts, noskaņa mierīga. Vēlāk, kad kopā ar UĢI ZELTIŅU, Bauskas slimnīcas valdes locekli, izstaigājam pārējās slimnīcas ēkas, iespaids paliek nemainīgs – viss sakopts: palātas, gaiteņi, slimnīcas teritorija glīta, nedaudz atturīga. Arī vēlā pēcpusdienā jūtama aktīva darba gaisotne. Pēc vairāku stundu ciemošanās skaidri kristalizējas viens no būtiskākajiem slimnīcas vadmotīviem: sakārtota vide rada drošības izjūtu slimniekam un palīdz rast ticību, ka šādā vidē arī medicīniskā palīdzība būs sakārtota un pacients ātrāk izveseļosies.
© Anda Valtere
PIEREDZE
Latvijas rezidents Lozannā
Sirds ķirurģijas rezidents MĀRTIŅŠ KALĒJS šā gada pavasarī kā viens no labākajiem jaunajiem ārstiem saņēma brāļu Zariņu studiju ceļojuma stipendiju, kas dāvāja viņam iespēju pusgadu praktizēt Lozannas klīnikā pie viena no Eiropā respektablākajiem ārstiem sirds un asinsvadu ķirurģijā.... Lasiet vēl
© Baiba Vahere
AIZRAUŠANĀS
Pastaiga Kilimandžaro.
Prof. Egila Vēverbranta piedzīvojums un atziņas par augstuma slimību
“Viss, ko es domāju, kad kāpu, bija – ja jau mana paziņa Eleina to varēja izdarīt, tad arī es varu. Un vēl domāju par mazo spēļu kaziņu, ko man bija iedevusi meita un ko biju apsolījis uznest pašā augšā. Nu, tādas štruntīgas domas,” smaida 73 gadus vecais profesors EGILS VĒVERBRANTS, kurš pirms gada uzkāpa Kilimandžaro Uhuru jeb Brīvības virsotnē.
© Diāna Ričika, Guna Dansone
KRUSTPUNKTS
Sesija klāt!
Studenti un pasniedzēji stāsta par sesijas kurioziem un mācību metodēm
Par to, kā mācās medicīnas studenti, klīst leģendas. Savulaik, kad pirmkursnieki brauca talkā uz kolhozu, tas darīts arī kartupeļu laukā: anatomijas pasniedzējs nolicis kartupeļu vagā divus čemodānus un teicis – iedomājaties, ka tie ir divi augšžokļa kauli... Termini latīņu valodā uz lapiņām līmēti acu augstumā, lai visu laiku vīd un paliek atmiņā; grāmata uz nakti likta zem spilvena un tā tālāk. Tas gan nepasargā no tā, ka mācītās vielas reprodukcijas šad tad atgādina anekdotes. Bet, ja nopietni, – studenti ļoti novērtē pasniedzējus, kam ir laba humora izjūta.
© Diāna Ričika
 
Doctus – uzticams informācijas līderis ārstiem un farmaceitiem, kas sniedz bagātīgu praktisku, analītisku un izklaidējošu informāciju par nozares aktualitātēm.
Janvāris, 2009
Arhīvs
Aprīlis, 2009
Marts, 2009
Februāris, 2009
Pārējie

© iAptieka, 2018. Lapas lietošanas noteikumi. Reklāmas iespējas. Kontakti.
RSS ziņas: Raksti. Īsās ziņas. Wap: iAptieka.
Izstrādātājs: