Veselīgs dzīvesveids
Profilakse
Uzturs
Pašsajūta
Ķermeņa kopšana
Seksuālā veselība
Fiziskā aktivitāte
Kaitīgie ieradumi
Vide un ekoloģija
Jaunumi medicīnā
Tehnoloģijas
Medikamenti
Aktualitātes
Dzīvesstāsti
Aptiekas
Iestādes
Personības
Apdrošināšana
Lasīt rakstus
Pirmā palīdzība
Lasīt rakstus
Pacientu tiesības
Lasīt rakstus
Pasākumi
Lasīt rakstus
Slimības un stāvokļi
Mutes dobums
Āda
Kauli un locītavas
Muskuļi
Nervu sistēma (un smadzenes)
Maņu orgāni
Endokrīnā sistēma
Sirds-asinsvadu sistēma
Elpošanas orgānu sistēma
Gremošanas sistēma
Urīnorgānu sistēma
Dzimumorgānu sistēma
Infekcijas slimības
Iedzimtība
Imunitāte
Dzīves gājums
Diabēta pacienta rokasgrāmata
Kas ir cukura diabēts?
Cukura diabēta ārstēšana
Hipoglikēmija. Smaga cukura diabēta dekompensācija
Cukura diabēta vēlīnās komplikācijas
Akūtas infekciju slimības un citas slimības diabēta pacientiem
Psiholoģiskās problēmas diabēta pacientiem
Diabēta pacients ģimenē un sabiedrībā
Vitamīnu dārzs
Multivitamīni un minerālvielas
Acīm
Cilvēkiem ar diabētu
Matiem, nagiem, ādai
Imunitātei
Sirds un asinsvadu sistēmai
Locītavām un kauliem
Kauliem un zobiem
Nervu sistēmai
Antioksidanti
Grūtniecēm
Bērniem
Doctus diskusijas
   
Ieiet sistēmā
         
Sākums Raksti Medicīnas speciālistiem Kalendāri Medicīnas katalogi Jautājums aptiekāram Doctus Forums Kontakti
 
Doctus
Jūnijs, 2005
Ādas melanomas metastāzes gastrointestinālajā traktā
Ādas melanoma ir viena no pasaulē visbiežāk sastopamām onkopatoloģijām cilvēkiem, jaunākiem par 30 gadiem, un šo gadījumu skaits aug: piemēram, ASV kopš septiņdesmitajiem gadiem tas dubultojies. Kā zināms, tas ir viens no agresīvākajiem audzējiem agras metastazēšanās ziņā. Jo agrākā stadijā melanoma diagnosticēta, jo lielākas ir izārstēšanās izredzes. Pacientiem ar melanomas metastāzēm prognoze nav laba, un arī esošās terapijas iespējas šādā gadījumā ir visai ierobežotas. Minētais klīniskais gadījums ir tipisks ielaistas melanomas gadījums.
Klīniskā gadījuma demonstrācija
Pacients – 64 gadus vecs vīrietis; strādā par ekonomistu. Pirms trīs gadiem – ādas melanomas operācija: veikta melanomas ekscīzija muguras lumbālā rajonā. Pēc operācijas katru gadu novērots pie ģimenes ārsta. Trīs gadus pēc operācijas ultrasonoskopijā aknu vārtu rajonā vizualizējas apaļīgas formas veidojumi, kuru 10 mēnešus agrāk vēl nebija (1., 2. attēls).
Subjektīvi pacientam nav sūdzību, kas būtu saistītas ar gastrointestinālo traktu. Miesas uzbūve normāla. Laboratoriskajos datos uzmanību pievērsa vienīgi pazemināts hemoglobīna līmenis (10,0 g/L).
Kuņģa-zarnu trakta endoskopiskās izmeklēšanas procesā kuņģī, resnajā zarnā un it īpaši divpadsmitpirkstu zarnā tika konstatēti multipli ekzofīti polipveida gļotādas pacēlumi līdz 1,0 cm diametrā (3.attēls). Veidojumu forma izskatījās pussfēriska, virspuse gluda, spilgta, konsistence elastīga, pamatne plata. Visraksturīgākā pazīme – veidojumu tumši brūnā vai melnā krāsa. Peristaltikas traucējumi, infiltrācijas pazīmes, kā arī gļotādas krāsas izmaiņas apkārt veidojumiem netika novērotas. Pēc imunohistoķīmiskas metodes pielietošanas paņemtajos paraugos tika konstatēta pigmentēta melanoma (4.attēls).

Teorija
Ādas melanomas metastāzes gastrointestinālajā traktā konstatē 60-70% gadījumu, bet jau autopsijas laikā. Tas nozīmē, ka 60-70% pacientu, kas miruši no melanomas, ir metastāzes kuņģa-zarnu traktā, taēu vienlaikus dzīves laikā šīs metastāzes atrod ievērojami retāk – 1-4% gadījumu. Iemesli tam var būt dažādi.
• Metastāžu klīniskā manifestācija parādās tikai tad, kad jau attīstās komplikācijas: asiņošana, perforācija, orgāna lūmena striktūra.
• Pat ja kuņģa-zarnu trakta endoskopiskā izmeklēšana nozīmēta savlaicīgi, tā var nedot rezultātu, jo visbiežākā metastāžu lokalizācija (līdz 71%) ir dziļi tievajā zarnā un krietni retāk kuņģī (27%), resnajā zarnā (22%) un barības vadā (5%).
• Pacients aizmirst par sen izoperētu ādas melanomu, taēu metastāzes gastrointestinālajā traktā var attīstīties pat pēc desmit gadiem.
Viena no ādas melanomas metastāžu gastrointestinālajā traktā pazīmēm ir anēmija. Tas nozīmē, ka pacientiem ar ādas melanomu (pat veiksmīgi izoperētu), kuriem ir anēmijas pazīmes, rūpīgi jāizmeklē kuņģa-zarnu trakts. ˆemot vērā, ka visbiežākā metastāžu lokalizācija ir tievajā zarnā, jābūt gatavam, ka lielā daļā gadījumu endoskopiskā izmeklēšana būs bezrezultatīva. Tādā gadījumā jānozīmē zarnu pasāža: rentgenuzņēmumos melanomas metastāzes būs redzamas kā multipli apaļīgi pildījuma defekti (ar nosacījumu, ka uz to virsmas ir izēūlojums).
Apmēram 30% gadījumu ādas melanomas metastāzes atrod divos vai vairākos gastrointestinālā trakta orgānos (kā aprakstītajā gadījumā). Bet daudz biežāk tās manifestējas kā solitārs eksofīts veidojums, kurš var simulēt citu onkopatoloģiju un kas ievērojami uzlabo prognozi, jo dod iespēju pielietot radikālu ķirurģisku iejaukšanos.


60-70% pacientu, kas miruši no melanomas, ir metastāzes kuņģa-zarnu traktā, taēu dzīves laikā šīs metastāzes konstatē ievērojami retāk –
1-4% gadījumu

Literatūra
1. Ricaniadis N. et al. Gastrointestinal metastases from malignant melanoma//Surgical Oncology, 1995; 4: 105-10.
2. Klausner J.M. et al. Complications of metastatic melanoma to the gastrointestinal tracīt//Br J Surg, 1982; 69: 195-6.
3. Douglas S. et al. Radiologic, endoscopic, and surgical considerations of melanoma metastatic to the gastrointestinal tract//Surgey, 1984; 95: 635-9.
4. Blecker D. et al. Melanoma in the gastrointestinal tracīt//Am J Gastroenterol, 1999; 94: 3427-33.
5. Taal B.G. et al. Clinical and endoscopic features of melanoma metastases in the upper GI tract//Gastrointest Endosc, 1999; 50: 261-63.
6. McDermott V.G. et al. Malignant melanoma metastatic to the gastrointestinal tract. AJR, 1996; 166: 809-13.
7. Oddson T.A. et al. The spectrum of small bowel melanoma Gastrointest Radiol, 1978; 3: 419-23.
8. Ollila D.W. et al. Surgical resection for melanoma metastatic to the gastrointestinal tract//Arc Surg 1996; 131: 419-23.
9. Klīniskā onkoloģija. Autoru kolektīvs dr.habil. D.Baltiņas vadībā. Rīga, Zvaigzne ABC, 1999.
© Pāvels Vobļikovs, Irina Krivicka, Valentīna Gordjušina
Atpakaļ pie 2005. gada jūnija numura
 
Doctus – uzticams informācijas līderis ārstiem un farmaceitiem, kas sniedz bagātīgu praktisku, analītisku un izklaidējošu informāciju par nozares aktualitātēm.
Jūnijs, 2005
Arhīvs
Decembris, 2005
Novembris, 2005
Oktobris, 2005
Septembris, 2005
Augusts, 2005
Maijs, 2005
Aprīlis, 2005
Marts, 2005
Februāris, 2005
Janvāris, 2005
Pārējie

© iAptieka, 2018. Lapas lietošanas noteikumi. Reklāmas iespējas. Kontakti.
RSS ziņas: Raksti. Īsās ziņas. Wap: iAptieka.
Izstrādātājs: