Veselīgs dzīvesveids
Profilakse
Uzturs
Pašsajūta
Ķermeņa kopšana
Seksuālā veselība
Fiziskā aktivitāte
Kaitīgie ieradumi
Vide un ekoloģija
Jaunumi medicīnā
Tehnoloģijas
Medikamenti
Aktualitātes
Dzīvesstāsti
Aptiekas
Iestādes
Personības
Apdrošināšana
Lasīt rakstus
Pirmā palīdzība
Lasīt rakstus
Pacientu tiesības
Lasīt rakstus
Pasākumi
Lasīt rakstus
Slimības un stāvokļi
Mutes dobums
Āda
Kauli un locītavas
Muskuļi
Nervu sistēma (un smadzenes)
Maņu orgāni
Endokrīnā sistēma
Sirds-asinsvadu sistēma
Elpošanas orgānu sistēma
Gremošanas sistēma
Urīnorgānu sistēma
Dzimumorgānu sistēma
Infekcijas slimības
Iedzimtība
Imunitāte
Dzīves gājums
Diabēta pacienta rokasgrāmata
Kas ir cukura diabēts?
Cukura diabēta ārstēšana
Hipoglikēmija. Smaga cukura diabēta dekompensācija
Cukura diabēta vēlīnās komplikācijas
Akūtas infekciju slimības un citas slimības diabēta pacientiem
Psiholoģiskās problēmas diabēta pacientiem
Diabēta pacients ģimenē un sabiedrībā
Vitamīnu dārzs
Multivitamīni un minerālvielas
Acīm
Cilvēkiem ar diabētu
Matiem, nagiem, ādai
Imunitātei
Sirds un asinsvadu sistēmai
Locītavām un kauliem
Kauliem un zobiem
Nervu sistēmai
Antioksidanti
Grūtniecēm
Bērniem
Doctus diskusijas
   
Ieiet sistēmā
         
Sākums Raksti Medicīnas speciālistiem Kalendāri Medicīnas katalogi Jautājums aptiekāram Doctus Forums Kontakti
 
iAptiekas meklētājs
Cukura diabēts: Fakti un skaitļi
Cukura diabēts ir hroniska slimība, kurai raksturīgs paaugstināts glikozes līmenis asinīs. Cukura diabēta gadījumā organisms nevar izmantot glikozi enerģijas iegūšanai. Šim procesam nepieciešams insulīns. Cukura diabēta pacienta aizkuņģa dziedzeris insulīnu neizdala, vai arī tas netiek organismā racionāli izmantots.
Daudzi medikamenti palielina ādas jūtīgumu uz saules starojumu
Saulīte atkal sāk mūs lutināt. Mēs labi zinām, ka bez saules gaismas nav iespējama dzīvība. Saule mums ir nepieciešama ne tikai fiziski, bet arī garīgi, jo saulainā dienā visas problēmas atkāpjas vai vismaz mazāk nomāc. Daudzas hroniskās ādas problēmas saulainajā sezonā samazinās (bet ir arī tādas, kas pastiprinās!)
Augu izvilkumus saturošie sirds pilieni
Sirds pilieni ir daudz un dažādi. Kurus labāk izvēlēties? Izvēli varētu izdarīt, zinot kādas ir mūsu problēmas un kādu efektu gribam panākt. Bieži pat tiem cilvēkiem, kam nozīmētas nopietnas zāles sirds-asinsvadu slimību ārstēšanai, ārsts rekomendē kā papildus līdzekli kādus augu izvilkumus saturošus pilienus stresa vai citās neparedzētās situācijās.
Valokordīns kļuvis par recepšu zālēm
Samērā populārajiem sirds pilieniem Valokordīns ar 2008.gada 31.marta Zāļu valsts aģentūras rīkojumu mainīts statuss un izsniegšanas kārtība aptiekās, no bezrecepšu zālēm kļūstot par recepšu zālēm. Šāds lēmums pieņemts saskaņā ar MK noteikumiem Nr.847 (Noteikumi par Latvijā kontrolējamām narkotiskām vielām, psihotropām vielām un prekursoriem.)
Hipokaliēmija
Hipokaliēmija ir pazemināts kālija daudzums organismā. Kālijs ir viens no svarīgākajiem elektrolītiem, tas koncentrējas organisma šūnās, tikai 2% atrodams serumā (asins šķidrā daļa). Pat nelielas kālija daudzuma svārstības serumā var ietekmēt organisma funkcijas. Viena no svarīgākajām kālija funkcijām ir šūnu elektriskā potenciāla uzturēšana. Kālija joni nepieciešami neitrālo impulsu vadīšanā nervos un to pārvadē sinapsēs, muskuļu kontrakciju un sirds automātisma nodrošināšanai.
Kandavas vecā aptieka
Sirmajā senatnē Kandavas novadu klāja diženu ozolu audzes. Ozolkalnā pacēlās senču pils, no kuras senie virsaiši pārvaldīja plašus Kursas novadus. Kandava bija viens no senās Vanemas zemes centriem. Palūkojoties šodien uz Kandavas apkārtni, mēs Abavas senlejas labajā krastā ieraugām veco Ozolāju. Te atkal vasaras saulgriežos, kā sendienās, skan Jāņu dziesmas, liesmo ugunskuri, kuru blāzmojums un dzirksteļu spieti sasaucās ar Ozolkalnā kurtajām ugunīm. Senajos laikos ugunskuru sasaukšanās pakalnos ne vienmēr vēstīja par svētkiem, bet bieži vien aicināja kuršu karavīriem cīņā par savu tēvutēvu zemi.
2007.gada izskaņai
Mazliet virtuāla sniedziņa svētkos!
Pasaules Diabēta diena - 2007 Latvijā
Latvijas Diabēta asociācija visu novembra mēnesi rīko Pasaules Diabēta dienai veltītus pasākumus. Plašākais Pasaules Diabēta dienas pasākums notiks Rīgā, 3.novembrī, Rīgas Kongresu namā no plkst.10.00 līdz plkst.13.00.
Asinsspiediens
Jums sāp galva un jūs aizejat līdz tuvējai aptiekai izmērīt asinsspiedienu. Asinsspiediens ir būtiski paaugstināts un farmaceits iesaka jums tuvākajā laikā vai pat steidzami konsultēties ar ārstu... Kopā ar ģimeni jūs svētdienā pastaigājaties pa parku, kur notiek kārtējā akcija veselīga dzīvesveida popularizēšanai. Drīzāk „joka pēc” visa jūsu ģimene izmēra asinsspiedienu. Jūsu asinsspiediens īsti neatbilst normai, un jums iesaka „jau tūlīt pirmdien” pieteikties pie ārsta un parādīt rūpīgi, uz īpašas akcijas veidlapas uzrakstītos asinsspiediena skaitļus...
Grūtniecība un ceļošana
Visdrošākais laiks ceļošanai ir grūtniecības otrais trimestris, ja vien nepastāv kāds komplikāciju risks. Ja gaidāt mazuli un apsverat domu par ceļošanu, vispirms nepieciešams konsultēties ar Jūsu ārstu, jo īpaši-ja grūtniecību apdraud kāds komplikāciju risks. Pārliecinieties, vai vietā, uz kuru plānojat doties, ir pieejama pienācīga medicīniskā palīdzība nepieciešamības gadījumā. Ceļošana uz t.s. jaunattīstības valstīm grūtniecības laikā noteikti nav tā labākā izvēle daudzu iemeslu dēļ, tās skaitā dažādu slimību riska un salīdzinoši zemā medicīniskā aprīkojuma standartu dēļ.
Problemātiska miegainība
Ikviens no mums reizēm ir juties miegains, tomēr, kad miegainība traucē ikdienas aktivitāšu veikšanu, ierasto kārtību un samazina spēju funkcionēt, tā tiek saukta par „problemātisku miegainību”. Cilvēks var būt miegains un pats to nemaz neapzināties. Piemēram, cilvēks jūtas miegains tādu aktivitāšu laikā kā runāšana un mūzikas klausīšanās laikā viesībās, bet pēc viesībām var aizmigt pat pie auto stūres ceļā uz mājām.
Zivis ikdienas ēdienkartē
Zivis un citas jūras veltes ir produkti, ar kuru palīdzību varam ne tikai daudzveidot savu ēdienkarti, bet arī sniegt nenovērtējamu, pozitīvu ieguvumu mūsu veselībai. Iespējams, ka zivis satur barības vielas, kas nav pielīdzināmas nevienam citam pārtikas produktam…
Pastaigas sevi lutinot?
Pastaigas ir fiziskās aktivitātes veids, ko varat veikt kopā ar bērniem un ar vecāka gada gājuma ģimenes locekļiem, turklāt tas neko nemaksā un var kļūt par ikviena cilvēka dzīvesstila sastāvdaļu, neatkarīgi no ģimenes ienākumiem, kultūras vai ģimenes apstākļiem.
Alus dzeršanas plusi un mīnusi
Vai tad alus dzeršanai vispār var būt plusi, šķiet, daudzi no Jums nodomās. Bet tādi ir! Pētījumi ir parādījuši, ka alus mērenos daudzumos var būt tikpat veselībai labvēlīgs kā sarkanvīns. Varbūt kādam garšo silts alus?
Septiņi ieguvumi regulāri sportojot
Fiziskās aktivitātes ir ieguvums ikviena cilvēka veselībai, neatkarīgi no vecuma, dzimuma, rases vai fiziskajām spējām. Sākot no sirds slimību un otrā tipa diabēta novēršanas un beidzot ar svara un stresa līmeņa kontroli, regulāras fiziskās aktivitātes palīdz paildzināt mūžu un uzlabot tā kvalitāti, vēsta www.mayoclinic.com.
Saaukstēšanās medikamentu lietošana bērniem jaunākiem par 2 gadiem
Klepus un saaukstēšanās medikamentu lietošana bērniem līdz divu gadu vecumam var būt bīstama un pat nāvējoša, vēsta jaunāko pētījumu rezultāti.
Smiesimies uz veselību!
Šķiet, dzīve būtu pārāk smaga un nepanesama bez humora. Smiekli ļauj aizmirst par ikdienas likstām un problēmām, izbaudīt mirkli un arīdzan rada pozitīvu iespaidu uz mūsu veselību.
Kad atmetāt smēķēšanu ...
Ikviens smēķētājs skaidri apzinās sekas, kuras organismam nodara smēķēšana. Ja beidzot esat nolēmis atmest šo kaitīgo ieradumu, interesanti būtu uzzināt, kas notiek ar Jūsu organismu, kad atmetat smēķēšanu?
Mājdzīvnieki var samazināt stresu
Kad domājam par veidiem, kā iespējams samazināt stresu, visbiežāk tās ir tādas metodes kā meditācija, joga un sevis iekšēja sakārtošana rakstot dienasgrāmatu. Tomēr-jauna drauga iegūšana arīdzan var atbrīvot no stresa un tādejādi uzlabot veselību, un šajā gadījumā runa ir par suņiem un kaķiem. Pētījumi parāda, ka, ja vien neesat tāds cilvēks, kuram absolūti nepatīk dzīvnieki vai arī nav laika dzīvnieka aprūpēšanai, suns un kaķis var radīt lielisku sociālo atbalstu, atbrīvošanos no stresa un citus veselības ieguvumus-pat vairāk kā spēj dot citi cilvēki!
Riekstu labvēlīgā ietekme uz mūsu veselību jeb ēdīsim vairāk riekstu…
Daudzi cilvēki uzskata, ka rieksti ir kalorijām un tauku daudzuma pārbagāti, un viņiem ir pilnīga taisnība. Tomēr, mērenos daudzumos tos ēst ir veselīgi un pat ļoti ieteicams!
(Ne)praktiski padomi Ziemassvētku un Jaungada sagaidīšanai
Ziemassvētki ir gada skaistākie svētki. Ziemassvētki ir tikai reizi gadā, tomēr dažiem cilvēkiem šķiet, ka tie pienāk pārāk ātri. Iepirkšanās, cepšana un vārīšana, mājas uzpošana... Mūsu jau tā steigas pārpilnās dienas kļūst vēl noslogotākas. Papildus tam ir taču vēl parastās ziemas grūtības – sniegs, auksts vējš un saaukstēšanās slimības. Un mēs vienkārši vairs nespējam atrast kādu mirkli priekam. Kāpēc gan šoreiz nevarētu būt izņēmums? Jūs varat iepriekš visu labi pārdomāt, lai vairāk baudītu svētku līksmību un mazāk satrauktos par dažādiem svētkos darāmiem darbiem.
Kā uzveikt artrītu dabiskā veidā ar akupunktūras un turmerika palīdzību
Žurnāls „Arthritis and Rheumatism” apraksta akupunktūras un turmerika( Curcuma longa) ekstrakta (garšviela, kas atrodama karijā - asā indiešu ēdiena piedevā) pielietošanu, kas var piedāvāt nozīmīgu sāpju remdinošu un pretiekaisuma efektu artrīta (locītavu iekaisuma) pacientiem.
Pasaules Diabēta diena - 2006 Latvijā - pēc notikuma
2006.gada 11 novembrī Rīgas Kongresu namā no 10.00 līdz 13.00 notika plašākais Pasaules Diabēta dienas pasākums Latvijā. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja bez maksas noteikt glikozes līmeni asinīs, asinsspiedienu, kaulu blīvumu, ķermeņa svaru, tauku daudzumu ķermenī, saņemt ārstu un psihologa ieteikumus, noklausīties lekciju, saņemt informāciju par diabētu, iepazīties ar visdažādāko firmu piedāvājumiem diabēta pacientiem.
Uzdejosim!
Dejošana var būt maģiska un pārveidojoša, tā var būt jaunas dzīves elpa nogurušai dvēselei, tā var likt garam pacelties vēl nebijušos augstumos, iedvesmot jauniem piedzīvojumiem un likt skumjām pārvērsties priekā.
PASAULES DIABĒTA DIENA RĪGĀ 2006
LATVIJAS DIABĒTA ASOCIĀCIJA UZAICINA JŪS UZ RĪGAS KONGRESU NAMU KR.VALDEMĀRA IELĀ 5, RĪGĀ 2006.GADA 11.NOVEMBRĪ NO 10.00 LĪDZ 13.00
Tasīti kafijas?
Viedokļi par kafijas noderīgumu un veselīgumu atšķiras-citi saka, ka kafija ir kaitīga un to vajadzētu lietot pēc iespējas mazāk, citi savukārt pilnīgi pretēji-uzskata to par neatņemamu pilnvērtīgas ikdienas sastāvdaļu. Kafijas piedāvājums mūsdienās nemitīgi paplašinās daudzveidības, garšas īpašību ziņā un to pasniegšanas veidā. Tātad-par vai pret kafiju?
Ziedi = laime
Mūsdienu tehnoloģiju attīstības un nemitīgas steigas laikmetā ar tam atbilstošu dzīves stilu nereti cilvēkos rodas spriedze, stress un nomāktība. Pamatojoties uz neseniem uzvedības novērošanas pētījumiem Ņūdžersijas universitātē ASV, daba cilvēkos rada vienkāršu veidu, kā uzlabot emocionālo veselību, un tas lielā mērā notiek tieši ar ziedu palīdzību, vēsta www.aboutflowers.com. Ziedu izskats izraisa priecīgas emocijas, palielinot apmierinātību ar dzīvi un ietekmējot sociālo uzvedību ļoti pozitīvā veidā.
Uzsmaidiet - SIERS !
Siers ir viens no barojošākiem ēdieniem kā labs proteīnu, kalcija un liela daudzuma vitamīnu un minerālvielu avots. Kā min Dr.Michael Jones www.mydr.com.au, neskatoties uz tā noderīgajām sastāvdaļām, nereti cilvēki no tā atsakās lielā tauku satura dēļ. Šis tauku procents var svārstīties sākot ar 85% tauku Maskarpones sierā, 35% Čedaras tipa sieros un pat tikai līdz 5-10% tauku mājas un Rikotas sierā. Mūsdienās siera ražošanai tiek izmantots piens ar mazāku tauku daudzumu, rezultātā iegūstot mazāku tauku daudzumu saturošu sieru.
Alkoholisms ir saslimšana.
Gribam aizsākt rakstu sēriju par ļoti sāpīgu Latvijas problēmu- alkoholisms. Pilnīgi noteikti tā ir galvenā problēma, kāpēc ļoti liela sabiedrības daļa nespēj sevi uzturēt un tur no malas neviens – ne valsts, ne sabiedrība nevar palīdzēt- cilvēkam pašam sevi ir jāizinventarizē, jāsaliek visu pa plauktiņiem, jāsāk mīlēt sevi, jāmīl savi bērni, kuri saņem no alkoholiķiem vecākiem iedragātas dzīves, kuras diezvai pavisam varēs izdziedināt. Alkohola lietošana mūsu sabiedrībā ir izplatīta parādība...
Šokolāde- ne tikai garšīga...
Tumšā šokolāde ir ne tikai garšīga, bet arīdzan labvēlīga sirds veselībai. Pamatojoties uz pasaulē veiktajiem zinātniskajiem pētījumiem, flavonoīdu bagātas substances pilda kardiovaskulārās sistēmas aizsardzību.
Omega 3 taukskābes Jūsu veselībai
Omega 3 taukskābes ir īpaši populāras un veselīgas, un tās ir iespējams iegūt gan kapsulu, gan „svaigā”- pārtikas produktu veidā. Lielu daudzumu Omega 3 satur zivis, piemēram, lasis, skumbrija un sardīnes, kas ir viegli pieejams pārtikas produkts. Pārtikas industrija uzsver Omega 3 lielo nozīmi, un, salīdzinājumā ar pagātni, šobrīd Omega 3 tiek pievienota dažnedažādākajiem pārtikas produktiem, piemēram, pienam, jogurtam, u.c. Veģetāra uztura cienītāju labākais Omega 3 dabiskais ieguves avots ir rapšu eļļa.
Ilga mūža noslēpumi
Daudz jau daudz par to runāts un spriests, tomēr vēlējāmies jums vēlreiz atgādināt visiem zināmas patiesības. Katrs taču vēlamies baudīt šo dzīvi iespējami ilgi, par spīti kaimiņiem, konkurentiem un visbeidzot sev par prieku!
Patiesība par pienu
Piens ir lielisks vitamīnu un minerālvielu, kā arī kalcija avots, un tas ilgu laiku ir ticis atzīts par nozīmīgu kaulu veselības nodrošinātāju. Pienu un piena produktus rekomendē lietot katru dienu kā sabalansēta uztura sastāvdaļu, tomēr ir daži maldīgi priekšstati par to, cik tad patiesībā piens ir labs veselībai. Mainīt piena un piena produktu lietošanas daudzumu, pamatojoties un nepamatotiem argumentiem, nav nepieciešams.
Diētas, diētas, diētas ...
Daudz dažādu diētu apsola strauju svara zaudēšanu un parasti iegūtie rezultāti nav noturīgi. Dažas diētas mēdz būt pat veselībai kaitīgas, turpmāk nedaudz sīkāk par tām.
Kāda ir labākā kontracepcijas metode?
Par izsargāšanos no grūtniecības ir atbildīgas gan sievietes, gan vīrieši, jo attiecībās iesaistās abi dzimumi. Ja vien neesat nolēmuši kļūt par vecākiem, par kontracepcijas metodēm ir jādomā laikus. Lai atrastu tieši sev piemērotāko, nepieciešama ārsta konsultācija, kurš var izstāstīt par visiem tās veidiem un piedāvātajām iespējām.
Ķermenis un dzīve
Pasauli organisms uztver ar maņu orgānu palīdzību. Viena no tām ir dzirde. Parasti runā par trokšņu iedarbību uz cilvēka veselību un tā ir taisnība, ka pat īslaicīgs 60-90 dB troksnis izmaina sirds ritmu, paaugstina asinsspiedienu, sašaurinās asinsvadi, izmainās elektroencefalogrammas līkne- samazinās uztveres un domāšanas asums. Dažreiz pasliktinās ēstgriba un ilgstoši atrodoties vidē, kur ir liels troksnis, pasliktinās dzirde.
Veselīgs dzīvesveids „padara” veselākas slimās locītavas
Locītavu problēmas ir vienas no nepatīkamākajām saslimšanām, jo tās parasti saistās līdzi ne tikai ar iekaisumu un pietūkumu, bet arī ar sāpēm, tādā veidā ir ierobežota brīvu kustību veikšana un pārvietošanās, jo ķermenis to laikā jūt sāpes. Locītavu saslimšanu ārstēšanai visbiežāk tiek lietoti dažādi iekaisumu un sāpes mazinoši līdzekļi, taču tā ir tikai viena no terapijas sastāvdaļām, ļoti liela nozīme ir arī dzīvesveida īpatnībām un uzturam.
Lai pavasaris atmirdz arī jūsu ādā
Pavasara nojausmas jau ir jūtamas gaisā, apkārt mums sāk virmot spirgts pavasara vējiņš, arī putnu dziesmas sāk skanēt skaļāk un dzīvespriecīgāk. Dažādie vēstneši liecina, ka ziemas beigas vairs nav aiz kalniem, tādēļ nākas padomāt arī par to, kā mēs varam parūpēties par savu ādu, lai, iestājoties siltākam laikam, kad nometīsim biezās apģērba kārtas, tā izskatītos tvirta, veselīga un skaista.
Kā pasargāt kājas no vēnu tīkojuma?
Cilvēka ārējais izskats bieži vien ir pašnovērtējumu visvairāk ietekmējošais faktors, tādēļ cilvēka vēlme izskatīties pievilcīgi ir tikai dabiska un saprotama. Aktuālāka tā kļūst, pavasarī un vasarā, kad ķermenis kļūst atsegtāks apkārtējo ziņkārīgajiem skatieniem. Par savu izskatu vairāk satraucas daiļā dzimuma pārstāves, un tieši viņas ir tās, kuras nevēlas atklāt savas kājas, valkājot garus svārkus vai bikses, jo viņu kājas klāj zils vēnu raksts. Kā pasargāt savas kājas no varikozu vēnu rašanās?
Saistība starp diabētu un aptaukošanos
Cukura diabēts ir kļuvis par vienu no tā saucamajām „dzīvesveida” slimībām, Latvijā ar to slimo aptuveni 1,5 % valsts iedzīvotāju, taču pietiekami liels ir arī to cilvēku skaits, kuriem šī slimība nav diagnosticēta, līdz ar to var uzskatīt, ka patiesais slimo cilvēku skaits ir vēl lielāks. Cukura diabēts ir nopietna saslimšana, kas būtiski var ietekmēt dažādu orgānu un to sistēmu darbību un vielmaiņas procesus, ja netiek veikta nepieciešamā ārstēšana. Cukura diabēta attīstību ietekmē vairāki faktori, bet viens no iemesliem, kas slimības gaitu pasliktina un padara sarežģītāku ārstēšanās gaitu, ir aptaukošanās.
Grūtniecēm svarīgas un nepieciešamas vielas
Veselīgs un pilnvērtīgs uzturs ir pašu veselības stūrakmens. Taču dzīvē mēdz būt periodi, kad uzturam būtu jāievērš pastiprināta uzmanība, viens no tāda veida dzīves posmiem sievietes mūžā ir grūtniecība, jo tās ir pastiprinātas rūpes ne tikai par sevi, bet arī par otru augošo dzīvībiņu, kas pati vēl nespēj sevi pasargāt. Kurām vielām ir īpaša nozīme grūtniecības laikā, lai bērniņš pareizi attīstītos un augtu, atrodoties vēl mātes organismā.
Medikamenti – alerģijas izraisītāji
Ikvienam cilvēkam kādreiz dzīvē ir nācies lietot medikamentus, dažs to dara ļoti reti, bet dažiem cilvēkiem kādu noteiktu medikamentu regulāra lietošana ir dzīvībai svarīga nodarbe. Vairumā gadījumu zāles ir organismam svešas vielas, kas spēj labvēlīgi ietekmēt dažādu cilvēka ķermenī notiekošo procesu norisi, taču tajā pašā laikā organisms pēc iespējas ātrāk cenšas no tām atbrīvoties, līdz ar to rodas papildus slodze dažādiem orgāniem, un var izpausties kādas nevēlamas blakusparādības.
Vienaldzība pret savu veselību - bumba ar laika degli
Sievietes pret savu veselību parasti izturas piesardzīgi, taču vīrieši šajā ziņā bieži vien grēko, izturoties vienaldzīgi. Un tikai tad, kad jau sāk izpausties kādi veselības traucējumi, tiek atskārsts, ka, iespējams, no tiem varēja vienkārši izvairīties, pasaudzējot sevi. Sirds-asinsvadu slimības ir biežāk sastopamās šodienas civilizācijas problēmas, turklāt vīriešiem tās ir sastopamas biežāk nekā vīriešiem, ko tad stiprā dzimuma pārstāvjiem vajadzētu darīt, lai šajā ziņā sievietes nebūtu pārākas.
Ēteriskās eļļas ietekmē ne tikai pašsajūtu, bet arī veselību
Oža ir viena no piecām maņām, ar kuras palīdzību mēs uztveram dažādus aromātus – gan jaukus un tīkamus, gan arī nepatīkamos, turklāt lielākā daļa no tiem spēj pietiekami spēcīgi ietekmēt cilvēka pašsajūtu, tieši tas ir arī aromterapijas pamatā, jo ārstēšana notiek ar viegli gaistošām un spēcīgi smaržojošām augu ēteriskajām eļļām. Par aromterpiju kā tādu mēs jau esam jums stāstījuši, šoreiz pievērsīsimies atsevišķām ēteriskajām eļļām – kā tās pareizi izmantot, kādu iedarbību tās nodrošina un kādi piesardzības pasākumi būtu jāievēro?
Par miegu, gulēšanu, sapņiem un vēl šo to…
Miegs ir nozīmīga mūsu dzīves sastāvdaļa, vidēji cilvēks guļot pavada trešdaļu savas dzīves. Lai arī tas ir laiks, kad mēs neko nedarām, tomēr naktsmiers ir būtisks veselībai, jo tā laikā notiek dažādi atjaunošanās procesi, kuru rezultātā cilvēks uzkrāj spēkus, varētu pēc pamošanās enerģiski veikt ikdienas darbības. Taču vai miegs ir tikai vienveidīgs organisma atpūtas veids?
Sniedzoties pēc veselības
Mūsu dzīvi pavada dažādi ikdienas ieradumi, jau esošajiem pievienojas arvien jauni, no dažiem cenšamies atradināties, apzinoties, ka tie nelabvēlīgi ietekmē veselību un pašsajūtu un apgrūtina dzīvi. Taču ļoti bieži notiek tā, ka pat saprotot cik nevēlamu ietekmi uz veselību var atstāt dažādi netikumi, tomēr no tiem cilvēks necenšas atradināties, jo pagaidām vēl nekādas nelabvēlīgās ietekmes sekas vēl nav jūtamas, turklāt tas prasa gribasspēku un pacietību, bet ikdienas steigā šīs īpašības dažkārt mums pietrūkst. Ko vajadzētu ievērot un no kā izvairīties, lai veselība mums sagādātu pēc iespējas mazākas raizes.
Žeņšeņs nervu sistēmas tonizēšanai
Ziemas drūmais, tumšais laiks cilvēku nomāc, spēka rezerves tiek izsmeltas, taču līdz pavasarim vēl ir nedaudz jāpagaida, kad sirdīs atkal ielīs gaisma, uzlabosies garastāvoklis un sajutīsim jaunu enerģijas un spēka vilni. Lai nogurums mūs neuzveiktu un lai ikdienā justos možāki un darbotiesspējīgāki, palīgā var ņemt dabas līdzekļus. Viens no tādiem ir žeņšeņs, kura ārstnieciskās īpašības ir bijušas novērtētas pat senatnē, dažkārt gan arī pārvērtētas, uzskatot, ka tas spēj dziedēt jebkuru slimību.
“Moderna” slimība - anoreksija
Katrs laikmets nes sev līdzi dažādas savam laikmetam raksturīgas īpatnības, tieši tāpat tas ir arī veselības jomā. Viena no pēdējām desmitgadēm raksturīgākajām slimībām ir anoreksija (Anorexia nervosa) – psihiskas dabas traucējums, kam raksturīga badošanās un svara zudums. Tomēr šī slimība būtiski ietekmē arī fizisko veselību un pašsajūtu, līdz ar to nav pieļaujama vieglprātīga attieksme pret to.
C vitamīns sirds un asinsvadu veselībai
Lai cilvēka organisms spētu pareizi darboties tam ir nepieciešamas visdažādākās vielas, tai skaitā arī vitamīni. Jau pats vārds „vitamīni” parāda, ka tiem ir ļoti svarīga loma veselības uzturēšanā, saglabāšanā un atgūšanā. Visi vitamīni tiek iedalīti divās lielās grupās pēc to šķīdības ūdenī: šķīstošie un nešķīstošie. Viens no plašāk lietotajiem ūdenī šķīstošajiem vitamīniem ir C vitamīns, tā organisma imunitātes stiprinošās un īpašības ir zināmas praktiski ikvienam, taču C vitamīns ir nozīmīgs arī sirds slimību profilaksei.
Ķermeņa svars un paaugstināts asinsspiediens
Cilvēkam kļūstot vecākam, dažādas slimības un veselības problēmas kļūst neizbēgamas. Katram gan tās ir individuālas un atšķirīgas, taču viens no biežāk sastopamajiem veselības traucējumiem ir paaugstināts asinsspiediens, turklāt biežāk tas novērojams cilvēkiem, kuru svars ir stipri virs normas robežas. Cilvēkiem ar palielinātu ķermeņa svaru hipertensijas attīstības risks ir sešas līdz astoņas reizes lielāks nekā cilvēkiem ar normālu ķermeņa masu.
Uztura uzņemšana un ģenētiskās īpatnības
Katram cilvēkam ir sava māte un tēvs, pusi no ģenētiskā materiāla mēs saņemam no viena vecāka un pusi no otra, tieši tādēļ ikviens cilvēks ir lielākā vai mazākā mērā ir līdzīgs saviem vecākiem. Ar gēnu palīdzību mēs no saviem senčiem pārmantojam ne tikai kādas ārējā izskata pazīmes, bet arī informāciju par slimībām. Aptaukošanās ietekmē gan cilvēka ārējo izskatu, gan arī veselību, izteikti palielināts ķermeņa ir daudzu nopietnu slimību riska faktors. Taču aptaukošanās nav vienīgā problēma, kurai ir saistība ar iedzimtību un ēšanu.
Dabas spēks pret paaugstinātu asinsspiedienu
Cilvēka organisms ir unikāls un vienreizējs veidojums, tas mēģina pielāgoties dažādām dzīves situācijām un notikumiem tajā. Pielāgojoties fiziskajai slodzei, normāla organisma reakcija ir asinsspiediena paaugstināšanās, bet pēc tam tas atkal atgriežas normālā līmenī, bet dažkārt tomēr arī, cilvēkam atrodoties miera stāvoklī, asinsspiediens mēdz būt paaugstināts. Palīdziet savam organismam saglabāt normālu asinsspiedienu.
Arī smiešanās var būt zāles?
Ikdienas rūpes un smagums izraisa rutīnu un nogurumu, cilvēks sāk zaudēt dzīvesprieku, ikdiena kļūst arvien pelēkāka, pat skaistie brīži paslīd garām nepamanīti. Zaudējot iekšējo piepildījumu, bieži vien pasliktinās arī veselība, arvien biežāk par sevi sāk atgādināt dažādas nepatīkamas kaites un slimības, bet vai dzīvesprieks un optimisms var palīdzēt uzlabot veselību?
Magnija nozīme labai veselībai - pārspīlēta vai patiesa?
Cilvēka organisms ir veidots no visdažādākajiem ķīmiskajiem elementiem un to salikumiem, kuriem jāatrodas līdzsvara stāvoklī, lai mēs justos labi un būtu veseli. Viena no cilvēka organisma normālas un saskaņotas darbības nodrošināšanai nepieciešamajām minerālvielām ir magnijs. Kāda loma ir magnijam mūsu sarežģītajā organismā un cik tas ir svarīgs katram no mums?
Atslābināšanās – ceļš uz mērķu sasniegšanu
Šis laiks ir tik savāds – Ziemassvētku pārdomu laikā daudziem no mums dzimts jaunas domas un cerības, ko centīsimies īstenot nākamajā gadā vai vēl pat ilgākā laika posmā. Arī no satraukumiem un dažādiem pārdzīvojumiem neiztikt, tie ietekmē mūsu dzīvi, kā arī liek darboties un rīkoties, meklēt risinājumus, lai mēs ikviens varētu piepildīt savus sapņus un īstenot mērķus. Kā pārvarēt stresu, lai tas netraucētu sasniegt kārotos mērķus.
Nieru darbības traucējumi
Viss cilvēka organisms sastāv no vairākām orgānu sistēmām, kuras savukārt sastāv no ļoti daudzām vēl sīkākām uzbūves vienībām, visu šo sīko mehānismu pareizas darbības rezultātā tiek nodrošināti cilvēka dzīvības procesi. Ļoti svarīgs orgāns cilvēka dzīvības norisēm ir nieres, lai arī tās ir divas, tomēr to darbības traucējumi var būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti.
Zaļā tēja ziemas vakaros mūsu veselībai
Pie mums ir atnācis gada tumšākais laiks, kad tik ļoti gribas kaut ko ar sauli un siltumu saistītu, ikviens meklē kādu gaismas stariņu, kuru var rast sveces liesmā vai kamīna mutē, bet siltumu bieži vien gūstam no kāda silta dzēriena, kāpēc gan lai tā nebūtu zaļā tēja, kas vienlaicīgi spēj gan sasildīt, gan atsvaidzināt, turklāt ir ļoti veselīga.
Koenzīma Q10 nozīme mūsu organismā
Lai cilvēka organisms spētu darboties, tam ir nepieciešama enerģija, kas tiek iegūta no dažādām uzturvielām. Pēdējā laikā ļoti bieži nākas dzirdēt par koenzīmu Q10, kurš ir ļoti svarīgs enerģijas avots, kas īsti ir šis noslēpumainais savienojums, vai patiešām tas ir tik nozīmīgs mūsu veselībai un pašsajūtai?
Nervu sistēmas darbība un B grupas vitamīni
Nervu sistēma darbojas kā dažādu dzīvības procesu, domu, rīcības un sajūtu organizators. Tā ir viena no sarežģītākajām orgānu sistēmām cilvēka ķermenī, ar to ir saistītas visas pārējās sistēmas. Lai nervu sistēma spētu pareizi darboties, tai ir nepieciešamas dažādas bioloģiski aktīvas vielas, vienas no tām ir B grupas vitamīni.
Omega-3 taukskābes - uzturā un cilvēka organismā
Cilvēka veselība ir svarīgākais, kas ikvienam no mums ir dots, jebkura slimība spēj sagādāt raizes un ciešanas, tādēļ arvien vairāk tiek uzsvērta profilakses pasākumu un profilaktisko līdzekļu nozīme lai izvairītos no slimībām. Viens no labas veselības un pašsajūtas stūrakmeņiem ir veselīgs uzturs. Dažādos uztura ieteikumos minēts, ka jālieto polinepiesātinātās taukskābes, īpaši omega-3 taukskābes, bet kas tad īsti tās tādas ir un kāpēc tās ir nepieciešamas?
Uztura bagātinātāji un vieglprātīga attieksme - nesavienojamas lietas
Par savu veselību mēs katrs rūpējamies tā, kā to uzskatām par vajadzīgu un sev pieņemamu veidu. Tomēr nenoliedzami, ka dažādi profilaktiskie pasākumi labas veselības saglabāšanai noteikti ir nepieciešami un daudz labāki, nekā ārstēšanās saslimšanas gadījumā. Šodien ļoti plaši kā profilaktiski līdzekļi tiek lietoti dažādi uztura bagātinātāji, kas būtu jāievēro, lai to lietošana neizraisītu kādu nevēlamu iedarbību?
Dārzenis, kas spēj mūs saraudināt
Sīpoli... Cik gan dažādas asociācijas cilvēkiem saistās ar šo vārdu – vieni jau no iedomām vien par to īpatnējo smaržu saviebjas un sāk berzēt acis, savukārt citiem nekādas īpašas emocijas šis vārds neizraisa, bet vēl daļai cilvēku maltīte bez sīpoliem nav iedomājama. Kādu labumu mēs varam gūt savai veselībai, lietojot sīpolus?
Slimība, kas rodas, gadiem ejot
Laika ritējums mūsu dzīvē ir nepielūdzams un neapturams. Uz katru no mums tas atstāj atšķirīgu ietekmi. Bet, cilvēkam kļūstot vecākam, šī ietekme kļūst pamanāmāka gan cilvēka ārējā izskatā, gan viņa rīcībā, uzvedībā un domāšanas veidā, šo spēju noteikta veida pavājināšanos sauc par Alcheimera slimību, kuras gaitu apturēt nevar, taču var palēnināt tās attīstību un uzlabot slimības simptomus.
Mutes dobuma veselība - priekšnoteikums skaistiem zobiem
Iepazīstoties ar cilvēku, pirmais iespaids par viņu galvenokārt rodas no cilvēka izturēšanās un ārējā izskata, lai arī bieži vien tas ir maldīgs, tomēr tik un tā ļoti svarīgs. Kā šī pirmā priekšstata sastāvdaļa noteikti ir arī mutes dobuma veselība un izskats. Skaisti un veseli zobi noteikti tikai un vienīgi izdaiļos jūsu izskatu, atstājot pozitīvu iespaidu uz savu sarunas partneri.
Neļaujiet galvassāpēm ietekmēt savu ikdienas dzīvi
Lai ikdienas darbi ritētu raiti, svarīga ir mūsu pašsajūta un veselības stāvoklis. Viens no simptomiem, kas ikdienas darbu veikšanu padara grūtāku un neļauj pilnvērtīgi strādāt un atpūsties, ir galvassāpes. Tām iespējami dažādi iemesli, bet dažkārt tās rodas it kā pašas no sevis bez skaidri nosakāma cēloņa un iemesla. Kā palīdzēt sev, ja galvassāpes neļauj dzīvot pilnvērtīgi?
Daži ieteikumi uzturam cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu
Viena no mūsdienu modernās pasaules tā saucamajām „dzīvesveida” slimībām ir hipertoniskā slimība jeb pastāvīgi paaugstināts asinsspiediens. Ar to arvien biežāk nākas saskarties ne tikai gados vecākiem cilvēkiem, bet pat gados ļoti jauniem cilvēkiem. Tas ir vēl viens iemesls, kādēļ pret savu veselību nepieciešams izturēties ar cieņu, lai atklātu savu slimību un spētu cīnīties ar, iespējams, vēl pat bez medikamentu palīdzības.
Sievietes ķermenis un tauki
Daba sievietes figūru radījusi atšķirīgu no vīrieša figūras, atšķiras arī taukaudu daudzums abu dzimumu organismos – tas ir tikai dabīgi, ka sievietēm taukaudu ir vairāk (apmēram par 5% vairāk) nekā vīriešiem. Šiem papildus taukaudiem ir sava īpaša nozīme – tie palīdz aizsargāt sievieti un viņas mazuli grūtniecības laikā.
Mūsu veselībai noderīgais ķiploks
Ķiploks lietderība pie dažādām saslimšanām ir zināma jau sen, jo jau sen atpakaļ tas ir izmantots tautas medicīnā, kā ārstniecisks līdzeklis un nav aizmirsts arī vēl joprojām mūsdienās. Ķiploki ir lietoti gan vieni paši, gan arī iekļauti visdažādākajās ēdienu receptēs, bet kāda lietderīga un pozitīva iedarbība uz mūsu organismu piemīt ķiplokam?
Vai zāļu forma ietekmē pretiesnu līdzekļu darbību?
Iesnas ir ļoti nepatīkama un apgrūtinoša saaukstēšanās slimība, pat ja nav citu simptomu – paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, kakla sāpes vai vēl kāds cits. Iesnu laikā deguna gļotāda ir iekaisusi, tā uztūkusi, kā dēļ nav iespējams normāli paelpot caur degunu.
Ko holesterīns nodara mūsu asinsvadiem un organismam?
Daudz nākas dzirdēt par dažādu faktoru kaitīgo ietekmi uz mūsu organismu, viens no šādiem faktoriem ar nelabvēlīgu ietekmi ir holesterīns. Tā darbību organismā var salīdzināt ar sīkas tērcītes darbību, kas nemitīgi „grauž” kāpas, līdz rodas smilšu nobrukums. Bet kas īsti mums būtu jāzina par šo veselības biedu – holesterīnu, kādu ļaunumu tas rada?
Droša medikamentu lietošana mājas apstākļos
Katram no mums ir sava mājas aptieciņa, kurā atrodami medikamenti, vienkāršākie pārsienamie materiāli (marles saite, plāksteri, vate u.c.), iespējams, arī kādas medicīniskas ierīces (aparāti inhalācijām, asinsspiediena mērāmie aparāti, ierīces glikozes līmeņa noteikšanai asinīs u.c.). Katrā mājas aptieciņā atrodamie medikamenti ir atšķirīgi, jo slimības un vajadzības arī ir dažādas, taču kas ir jāievēro pacientam, lai medikamentu lietošana būtu droša un efektīva.
Ieteikumi cilvēkiem, kas vēlas uzsākt kādas fiziskās aktivitātes
Ļoti tuvi un saistīti jēdzieni ir “veselīgs dzīvesveids” un “fiziskā slodze”, jo fiziskās aktivitātes ir nepieciešamas, lai mūsu ķermenis un organisms būtu veseli, tomēr ne visi sporta veidi un sportiskās aktivitātes ir piemērotas ikvienam cilvēkam un viņa veselības stāvoklim. Kādi ieteikumi būtu jāievēro, pirms izvēlēties un uzsākt savu fizisko aktivitāšu programmu?
PASAULES DIABĒTA DIENA RĪGĀ 2005
LATVIJAS DIABĒTA ASOCIĀCIJA UZAICINA JŪS UZ RĪGAS KONGRESU NAMU KR.VALDEMĀRA IELĀ 5, RĪGĀ 2005.GADA 5.NOVEMBRĪ NO 10.00 LĪDZ 13.00
Medus - dabīgs un veselību stiprinošs produkts
Medus ir produkts, kurš jau kopš seniem laikiem tiek lietots kā līdzeklis ar ārstnieciskām īpašībām. Par to biežāk atceramies, kad esam saaukstējušies, taču tā labvēlīgās ietekmes dēļ uz mūsu veselību, par medus lietošanu ir vērts padomāt arī citkārt. Cik daudz mēs zinām par medu un tā labajām īpašībām? Vai vispār ikviens no mums drīkst lietot medu?
Aptaukošanās - mūsdienu pasaules bieds
Palielināta ķermeņa masa ir mūsdienu pasaulē arvien biežāk sastopama problēma. Pat ja pats cilvēks ir apmierināts ar savu izskatu liekā svara dēļ un neizjūt būtiskus traucējumus, veicot ikdienas ierastās darbības, tomēr arī tad vajadzētu sākt domāt un arī rīkoties, lai samazinātu savu ķermeņa svaru, jo tas savu nelabvēlīgo ietekmi uz veselību rada ilgstoši un postoši. Šeit nav runa par dažiem liekiem kilogramiem, kas augumam neļauj izskatīties atbilstoši supermodeļu standartiem, bet gan par nopietni palielinātu ķermeņa masu, kad ķermeņa masas indekss (ĶMI) pārsniedz 30.
Pašārstēšanās iespējas aizcietējumu gadījumā (3. turpinājums)
Turpinājums informācijai par bezrecepšu medikamentiem, kurus lieto akūtu un hronisku aizcietējumu novēršanai, toksisku vielu izvadīšanai no zarnām saindēšanās gadījumā, kā arī pirms vēdera dobuma orgānu un mugurkaulāja rentgenoloģiskas izmeklēšanas un ārstēšanās laikā ar prettārpu līdzekļiem.
Fiziskās un garīgās veselības mijiedarbība
Šodienas steidzīgā, strespilnā dzīve, pārslodze darbā un mājās, nogurums, novājinātā imunitāte un piesārņotā apkārtējā vide cilvēku ir padarījusi savādāku, nekā, iespējams, mēs paši būtu vēlējušies būt. Tomēr daudzi (vai pat visi) no šiem faktoriem ir ienākuši mūsu ikdienas dzīvē un tiek pieņemti kā tās sastāvdaļas, taču organisms nav nocietināts cietoksnis – daudzi faktori var nodarīt kaitējumu emocionālajai, garīgajai un vispārējai veselībai.
Pašārstēšanās iespējas aizcietējumu gadījumā (2. turpinājums)
Kādus bezrecepšu medikamentus var lietot aizcietējuma ārstēšanai? Caurejas jeb katartiskos līdzekļus (gr. Catharos – tīrs; katarze – tīrīšana, caureja) lieto akūtu un hronisku aizcietējumu novēršanai, toksisku vielu izvadīšanai no zarnām saindēšanās gadījumā, kā arī pirms vēdera dobuma orgānu un mugurkaulāja rentgenoloģiskas izmeklēšanas un ārstēšanās laikā ar prettārpu līdzekļiem.
Kāpēc ne visi cilvēki drīkst ēst visus ēdienus?
Lai skaidrotu kādas neparastas organisma atbildes reakcijas uz kādu specifisku ēdienu vai tā sastāvdaļu, tiek lietot termins ēdiena nepanesība. Šis termins sevī ietver alerģiskās reakcijas, kuru attīstība saistīta ar imūno sistēmu, nevēlamas reakcijas, kuru iemesls ir enzīmu nepietiekamība, gan citas negaidītas organisma reakcijas. Tomēr jāņem vērā, ka saindēšanās ar ēdienu, kuras cēlonis ir baktērijas, vīrusi, pelējuma sēnīte, ķīmiskas vielas, toksīni un citas kairinošas vielas, tāpat kā nepatika pret kādu ēdienu, nav uzskatāma par ēdienu nepanesība.
Kā rūpēties par savu veselību ikdienas steigā?
Jau kopš seniem laikiem cilvēku prātos fiziskā aktivitāte ir bijusi saistīta ar veselību. Šodien šī saistība ir pierādīta jau zinātniski, par to pārliecināmies arī mēs paši, novērojot, ka fiziski aktīvi cilvēki nodzīvo garāku mūžu, viņus daudz mazāk skar sirds slimības, diabēts vai audzēji.
Iegūsti maksimālu labumu, apmeklējot aptieku
Lai arī aptieku laiku pa laikam mēdzam apmeklēt mēs visi, tikai daži no mums apjauš to pakalpojumu apjomu, ko mums var piedāvāt aptiekārs aptiekā. Kāpēc gan ir izveidojusies šāda situācija, ka aptiekas apmeklētājam nav pieejama informācija par to, ko viņš var saņemt aptiekā? Par to ir vērts padomāt.
Kafijas dzeršana – pieradums vai patstāvīga izvēle
Cik pazīstams gan ir teiciens, ka nespējam uzsākt rīta cēlienu bez kafijas un arī ,ka tā ir mūsu organismam nepieciešama, lai atgūtu spēkus, un mēs spētu ražīgi darboties visas dienas garumā. Bet kāpēc tas tā ir?
Greipfrūtu sula jālieto uzmanīgi
Greipfrūtu sula satur vairākus savienojumus, kuri var samazināt artēriju „aizsērēšanu” jeb aterosklerozi un pat samazināt audzēju rašanās risku. Šo iemeslu dēļ greipfrūtu sula uzskatāma par vērtīgu uztura sastāvdaļu. Tomēr daudziem cilvēkiem, kuri lieto noteiktus medikamentus, greipfrūtu sula var izrādīties kaitīga!
Zaļā tēja veselības uzlabošanai
Zaļās tējas īpašības tiek pētītas un apspriestas jau kopš seniem laikiem, taču tikai nesenā pagātnē šīs medicīniskās īpašības ir apstiprinātas un pierādītas zinātniski.
Veselīgs miegs - Tavas dzīves sargs
Miega trūkums mūs ieved aizmāršības un nesaprašanas pasaulē. Un ilgstoša neizgulēšanās var atstāt ļoti nopietnas sekas: tas var ietekmēt imūno sistēmu, izjaukt hormonu līdzsvaru, iedragāt sirds veselību, paaugstināt asinsspiedienu, tāpat pieaug arī audzēju iespējamības risks, galvassāpes, zobu sāpes un muguras sāpes. Ilgstoša neizgulēšanās pat var novest pie svara pieauguma.
Cukura diabēta vēlīnās komplikācijas
Diabēta vēlīnie sarežģījumi veselības aizsardzības sistēmai izmaksā dārgi. Ir pierādīts, ka 5-10% no nacionālā veselības budžeta izlieto diabēta pacientu ārstēšanai.
Cukura diabēta riska faktori
Jums ir palielināts risks saslimt ar 1. vai 2. tipa diabētu, ja ...
Cukura diabēta ārstēšanas mērķi.
Cukura diabēta ārstēšanā svarīgi sasniegt normālu glikozes līmeni asinīs, asinsspiedienu, tauku (lipīdu) līmeni asinīs.

© iAptieka, 2018. Lapas lietošanas noteikumi. Reklāmas iespējas. Kontakti.
RSS ziņas: Raksti. Īsās ziņas. Wap: iAptieka.
Izstrādātājs: