Veselīgs dzīvesveids
Profilakse
Uzturs
Pašsajūta
Ķermeņa kopšana
Seksuālā veselība
Fiziskā aktivitāte
Kaitīgie ieradumi
Vide un ekoloģija
Jaunumi medicīnā
Tehnoloģijas
Medikamenti
Aktualitātes
Dzīvesstāsti
Aptiekas
Iestādes
Personības
Apdrošināšana
Lasīt rakstus
Pirmā palīdzība
Lasīt rakstus
Pacientu tiesības
Lasīt rakstus
Pasākumi
Lasīt rakstus
Slimības un stāvokļi
Mutes dobums
Āda
Kauli un locītavas
Muskuļi
Nervu sistēma (un smadzenes)
Maņu orgāni
Endokrīnā sistēma
Sirds-asinsvadu sistēma
Elpošanas orgānu sistēma
Gremošanas sistēma
Urīnorgānu sistēma
Dzimumorgānu sistēma
Infekcijas slimības
Iedzimtība
Imunitāte
Dzīves gājums
Diabēta pacienta rokasgrāmata
Kas ir cukura diabēts?
Cukura diabēta ārstēšana
Hipoglikēmija. Smaga cukura diabēta dekompensācija
Cukura diabēta vēlīnās komplikācijas
Akūtas infekciju slimības un citas slimības diabēta pacientiem
Psiholoģiskās problēmas diabēta pacientiem
Diabēta pacients ģimenē un sabiedrībā
Vitamīnu dārzs
Multivitamīni un minerālvielas
Acīm
Cilvēkiem ar diabētu
Matiem, nagiem, ādai
Imunitātei
Sirds un asinsvadu sistēmai
Locītavām un kauliem
Kauliem un zobiem
Nervu sistēmai
Antioksidanti
Grūtniecēm
Bērniem
Doctus diskusijas
   
Ieiet sistēmā
         
Sākums Raksti Medicīnas speciālistiem Kalendāri Medicīnas katalogi Jautājums aptiekāram Doctus Forums Kontakti
 
iAptiekas meklētājs
Kādos gadījumos iesakām lietot jūras ūdeni?
Deguns un tā gļotāda ir ļoti svarīgi elpošanai. Deguna gļotāda ir klāta ar matiņiem un darbojas kā kondicionētājs – ieelpotais gaiss degunā tiek attīrīts, sasildīts un samitrināts. Ja deguna gļotāda ir pārāk sausa vai pietūkusi, bet matiņi pieķepuši, deguns nevar pienācīgi funkcionēt. Putekļi, baktērijas un vīrusi var netraucēti iekļūt mūsu organismā. Gļotādā ir arī patogēni mikrobi, kuri var izraisīt ausu, kakla un deguna zonas iekaisumus.
Alveja (lat.nos.Aloe vera)
Alveja mūsu vecmāmiņu laikos bija viens no izplatītākajiem istabas augiem. Tas ir izturīgs augs un istabas apstākļos var sasniegt koka cienīgus apmērus, zied ļoti reti, redzēt alvejas ziedu ir diezgan reta parādība. Mūsdienu modernajos interjeros tas īsti vairs neiederas, tomēr ir vērts to audzēt kaut vai uz vannas istabas palodzes, kur tam ir tīri piemērota vieta, ņemot vērā tās ādu kopjošās un ārstnieciskās īpašības.
Olas - ripināt vai ēst
Lai gan olas ir iespējams nopirkt visu cauru gadu, tieši šajā-Lieldienu laikā ikvienā ģimenē tiek gādāts, lai ikvienam tās loceklim būtu gana daudz krāsojamo oliņu, ar kurām cīkstēties un kuras ripināt un ēst. Droši vien lielākais vairums no mums sagrēko saēdoties par daudz Lieldienu olu, tomēr ir vērts uzzināt, cik tad īsti vērtīgs ir šis produkts arī ikdienā-protams, saprātīgos daudzumos.
Saaukstēšanās
Saaukstēšanās ģimenes ārsta skatījumā. Intervijā ar Rīgas Stradiņa Universitātes ambulances ģimenes ārsti Dr.Sandru Ginteri apskatījām šobrīd ļoti aktuālu jautājumu par saaukstēšanos, iesnām, klepu, kakla sāpēm, kas diemžēl ir ļoti bieža parādība tumšajos un aukstajos rudens, ziemas un arī pavasara mēnešos.
Āboli un veselība (Iekožamies ābolā)
Āboli nav tikai garšīgi, bet tie satur noteiktas substances, kas var palīdzēt saglabāt labu veselību, turklāt tie satur lielu daudzumu diētisku šķiedrvielu.
Uzsmaidiet - SIERS !
Siers ir viens no barojošākiem ēdieniem kā labs proteīnu, kalcija un liela daudzuma vitamīnu un minerālvielu avots. Kā min Dr.Michael Jones www.mydr.com.au, neskatoties uz tā noderīgajām sastāvdaļām, nereti cilvēki no tā atsakās lielā tauku satura dēļ. Šis tauku procents var svārstīties sākot ar 85% tauku Maskarpones sierā, 35% Čedaras tipa sieros un pat tikai līdz 5-10% tauku mājas un Rikotas sierā. Mūsdienās siera ražošanai tiek izmantots piens ar mazāku tauku daudzumu, rezultātā iegūstot mazāku tauku daudzumu saturošu sieru.
Alkoholisms ir saslimšana.
Gribam aizsākt rakstu sēriju par ļoti sāpīgu Latvijas problēmu- alkoholisms. Pilnīgi noteikti tā ir galvenā problēma, kāpēc ļoti liela sabiedrības daļa nespēj sevi uzturēt un tur no malas neviens – ne valsts, ne sabiedrība nevar palīdzēt- cilvēkam pašam sevi ir jāizinventarizē, jāsaliek visu pa plauktiņiem, jāsāk mīlēt sevi, jāmīl savi bērni, kuri saņem no alkoholiķiem vecākiem iedragātas dzīves, kuras diezvai pavisam varēs izdziedināt. Alkohola lietošana mūsu sabiedrībā ir izplatīta parādība...
Laba ziņa ķiršu cienītajiem!
Ķirši ir ne tikai ļoti garšīgi, bet arī vērtīgi augļi, kas satur vitamīnus, minerālvielas un citus savienojumus, kas ir labi cilvēka veselībai.
Ilga mūža noslēpumi
Daudz jau daudz par to runāts un spriests, tomēr vēlējāmies jums vēlreiz atgādināt visiem zināmas patiesības. Katrs taču vēlamies baudīt šo dzīvi iespējami ilgi, par spīti kaimiņiem, konkurentiem un visbeidzot sev par prieku!
Patiesība par pienu
Piens ir lielisks vitamīnu un minerālvielu, kā arī kalcija avots, un tas ilgu laiku ir ticis atzīts par nozīmīgu kaulu veselības nodrošinātāju. Pienu un piena produktus rekomendē lietot katru dienu kā sabalansēta uztura sastāvdaļu, tomēr ir daži maldīgi priekšstati par to, cik tad patiesībā piens ir labs veselībai. Mainīt piena un piena produktu lietošanas daudzumu, pamatojoties un nepamatotiem argumentiem, nav nepieciešams.
Diētas, diētas, diētas ...
Daudz dažādu diētu apsola strauju svara zaudēšanu un parasti iegūtie rezultāti nav noturīgi. Dažas diētas mēdz būt pat veselībai kaitīgas, turpmāk nedaudz sīkāk par tām.
Kāpēc brokastis ir svarīgākā ēdienreize bērniem un pusaudžiem?
Pētījumi apliecina, ka augoša ķermeņa labai veselībai ir nepieciešama brokastu ieturēšana. Pētījumi parāda, ka cilvēki, kas ēd brokastis, un īpaši tie, kuri ēd veselīgas brokastis- iespējams vairāk:
Augļi un ogas vitamīnu avots
Augļi un ogas mūsu organismam sniedz daudz nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu, lai organisms varētu normāli fiziski un līdz ar to sociāli funkcionēt. Piemēram, vitamīns B2, citādi zināms kā riboflavīns, piedalās hemoglobīna sintēzē, piedalās dzelzs metabolismā- sarkano asinsķermenīšu tapšanas procesā.
Veselīgs dzīvesveids „padara” veselākas slimās locītavas
Locītavu problēmas ir vienas no nepatīkamākajām saslimšanām, jo tās parasti saistās līdzi ne tikai ar iekaisumu un pietūkumu, bet arī ar sāpēm, tādā veidā ir ierobežota brīvu kustību veikšana un pārvietošanās, jo ķermenis to laikā jūt sāpes. Locītavu saslimšanu ārstēšanai visbiežāk tiek lietoti dažādi iekaisumu un sāpes mazinoši līdzekļi, taču tā ir tikai viena no terapijas sastāvdaļām, ļoti liela nozīme ir arī dzīvesveida īpatnībām un uzturam.
Grūtniecēm svarīgas un nepieciešamas vielas
Veselīgs un pilnvērtīgs uzturs ir pašu veselības stūrakmens. Taču dzīvē mēdz būt periodi, kad uzturam būtu jāievērš pastiprināta uzmanība, viens no tāda veida dzīves posmiem sievietes mūžā ir grūtniecība, jo tās ir pastiprinātas rūpes ne tikai par sevi, bet arī par otru augošo dzīvībiņu, kas pati vēl nespēj sevi pasargāt. Kurām vielām ir īpaša nozīme grūtniecības laikā, lai bērniņš pareizi attīstītos un augtu, atrodoties vēl mātes organismā.
Vienaldzība pret savu veselību - bumba ar laika degli
Sievietes pret savu veselību parasti izturas piesardzīgi, taču vīrieši šajā ziņā bieži vien grēko, izturoties vienaldzīgi. Un tikai tad, kad jau sāk izpausties kādi veselības traucējumi, tiek atskārsts, ka, iespējams, no tiem varēja vienkārši izvairīties, pasaudzējot sevi. Sirds-asinsvadu slimības ir biežāk sastopamās šodienas civilizācijas problēmas, turklāt vīriešiem tās ir sastopamas biežāk nekā vīriešiem, ko tad stiprā dzimuma pārstāvjiem vajadzētu darīt, lai šajā ziņā sievietes nebūtu pārākas.
Kā atjaunot nolietotās locītavas?
Dažādu locītavu slimību izcelsmē liela nozīme ir mūsdienu dzīvesveidam – tas ir kļuvis mazkustīgas, turklāt arī pārtikas produkti, no kuriem veidojam savu ēdienkarti, ne vienmēr ir tie veselīgākie. Locītavas ir svarīgi mehānismi, lai cilvēka ķermenis varētu pilnvērtīgi darboties, taču tās ar laiku var nolietoties, līdz ar to parādās sāpes, kas ierobežo kustību veikšanu un pagrūtina ikdienas dzīvi. Vienu no pēdējā laikā plašāk lietoto līdzekļu locītavu veselības uzlabošanai sastāvā ietilpst glikozamīns, kas tā īsti ir par vielu un kā tā darbojas organismā?
Otra „modernā” slimība – bulīmija
Par vienu no šodienas „modes pasaules” izraisītajām slimībām – anoreksiju, jau jums esam stāstījuši, tāpēc kārta pienākusi otrai – bulīmijai. Bieži vien šīs slimības savstarpēji mijas, taču šo slimnieku mērķis ir viens – panākt pēc iespējas lielāku svara samazināšanos. Arī abu slimību cēloņi ir vienādi, par tiem variet lasīt zemāk esošajā saistītajā rakstā par anoreksiju.
Sarežģītais, taču veselīgais auglis
Granātābols no ēšanas viedokļa nav pats “ērtāk” apēdamais auglis, jo tā uzbūve ir pietiekami sarežģīta – pats auglis no ārpuses gan neizskatās diez ko pievilcīgs, taču tā iekšienē atrodas krāšņas, sulīgas sēkliņas, kurās ir paslēpušies vēl sīkāki kauliņi. Jau tālā senatnē cilvēki granātābolus ir uzskatījuši par auglības un pilnības simbolu, saistot tā iekšienē esošās sēkliņas ar bagātību, ražību un laimīgu laulības dzīvi. Arī zinātnieku uzmanību ir spējis piesaistīt šis interesantais auglis, jo ir izpētīts šī augļa ķīmiskais sastāvs.
Vitamīni ir atrodami ne tikai aptieku plauktos
Dažādi augi un dabas vielas bija pirmās mūsu senčiem pieejamās “zāles”, lai gan to īpašības un darbība organismā vēl nemaz nebija izpētīta un pierādīta. Laika gaitā uzkrājot pieredzi un attīstoties zinātnei tika izpētīts augu aktīvo vielu sastāvs, un cilvēks ieguva zināšanas par ārstnieciskajām īpašībām, kas piemita augiem. Ārstniecības augu ķīmiskais sastāvs parasti ir pietiekami sarežģīts, kas arī nosaka daudzveidīgo iedarbību, taču ir tādas ārstniecības augu drogas, kurās pietiekami ievērojamā daudzumā dažādi vitamīni.
Melnās tējas baudījums
Lai mēs būtu veseli, ļoti svarīgs ir veselīgs uzturs. Viens no svarīgākajiem veselīga uztura pamatprincipiem ir, ka jādzer pietiekami daudz šķidruma. Viens no iecienītākajiem dzērieniem ir melnā tēja, it īpaši tagad, kad pieejamas tik ļoti daudzas dažādas aromatizētās melnās tējas, kuras ar savu patīkamo smaržu spēj apreibināt, turklāt tās spēj ietekmēt arī organisma funkcijas, jo satur ļoti daudz dažādu savienojumu.
Kad sagurst acis...
Bieži vien nogurums ir tas, kas uzveic cilvēku, neļaujot pienācīgi veikt dažādus pienākumus, tas ietekmē darbaspējas un darba rezultātu. Taču ne jau tikai pārslodzes un nepilnvērtīgas atpūtas rezultātā radušais fiziskais ķermeņa nogurums samazina darbaspējas, viena no aktuālākajām mūsdienu problēmām ir acu nogurums, turklāt tas var būt pat bīstams, ja nākas veikt kādas darbības, kas prasa īpašu redzes piepūli.
Auglis ar pūkaino kažociņu
Veselīgs uzturs bez augļiem nav iedomājams, jo ar to palīdzību organisms uzņem daudzas tam ļoti svarīgas un nepieciešamas vielas, tai skaitā arī vitamīnus un minerālvielas. Viens no īpatnējākajiem augļiem ir ar brūngani pūkainu kažociņu, bet tā iekšpusē atrodas koši zaļš mīkstums ar melnām sēkliņām, turklāt šis auglis ir lielisks dabīgā C vitamīna avots, droši vien nopratāt, ka runa iet par kivi.
Žeņšeņs nervu sistēmas tonizēšanai
Ziemas drūmais, tumšais laiks cilvēku nomāc, spēka rezerves tiek izsmeltas, taču līdz pavasarim vēl ir nedaudz jāpagaida, kad sirdīs atkal ielīs gaisma, uzlabosies garastāvoklis un sajutīsim jaunu enerģijas un spēka vilni. Lai nogurums mūs neuzveiktu un lai ikdienā justos možāki un darbotiesspējīgāki, palīgā var ņemt dabas līdzekļus. Viens no tādiem ir žeņšeņs, kura ārstnieciskās īpašības ir bijušas novērtētas pat senatnē, dažkārt gan arī pārvērtētas, uzskatot, ka tas spēj dziedēt jebkuru slimību.
Sāpīga kaite mutes dobumā
Gremošanas process ir sarežģītu norišu kopums, kurš sākas mutes dobumā. Tajā tāpat kā praktiski visā pārējā gremošanas traktā atrodas daudz mikroorganismu, taču ne jau tikai baktērijas un citi mikrobi ir dažādu mutes dobuma problēmu cēlonis, lai gan iekaisumu izraisītāji ir tieši tie. Ļoti nepatīkama un sāpīga saslimšana ir mutes dobuma čūliņas, kas it kā ir ļoti nelielas, tomēr ievērojami spēj apgrūtināt ēšanu, garšas izbaudīšanu un pat rīšanu.
Zobu bojāšanās, mutes dobuma higiēna un ēšanas ieradumi
Zinātnes progress pēdējā pusgadsimta laikā ir bijis ļoti straujš, tiek iegūti arvien jauni atklājumi par visdažādākajām tēmām, arī par zobu veselību. Ja vēl nesenā pagātnē tika uzskatīts, ka galvenais zobu bojājumu iemesls ir saldumu (cukuru saturošu produktu) lietošana uzturā, tad mūsdienās jau ir zināmi ļoti daudzi faktori, kas veicina zobu bojājumu un citu mutes dobuma problēmu rašanos.
Vai mode var būt kaitīga veselībai?
Modes tendences periodiski mainās, tās ietekmē daudzu cilvēku dzīvesveidu, jo cilvēka vēlme izskatīties pievilcīgi (lai gan ar šo vārdu katrs saprotam kaut ko citu) ir gājusi līdzi cilvēces attīstībai jau daudzu gadsimtu garumā. Taču vai mode ir tikai cilvēka ārējo izskatu ietekmējošs līdzeklis, nē – dažkārt no aktuālām modes tendencēm nākas ciest arī veselībai. Kādas tad ir modes pasaules diktētās prasības, kas spēj ietekmēt mūsu veselību un pašsajūtu.
Uztura uzņemšana un ģenētiskās īpatnības
Katram cilvēkam ir sava māte un tēvs, pusi no ģenētiskā materiāla mēs saņemam no viena vecāka un pusi no otra, tieši tādēļ ikviens cilvēks ir lielākā vai mazākā mērā ir līdzīgs saviem vecākiem. Ar gēnu palīdzību mēs no saviem senčiem pārmantojam ne tikai kādas ārējā izskata pazīmes, bet arī informāciju par slimībām. Aptaukošanās ietekmē gan cilvēka ārējo izskatu, gan arī veselību, izteikti palielināts ķermeņa ir daudzu nopietnu slimību riska faktors. Taču aptaukošanās nav vienīgā problēma, kurai ir saistība ar iedzimtību un ēšanu.
Neredzamie organisma uzbūves elementi
Viena no ķermeņa uzbūves svarīgākajām vienībām, kuri gan nav atklāti mūsu skatienam, ir kauli. Tie kopā ar muskuļiem veido kustību un balsta sistēmu, tādēļ kaulu veselībai ir liela nozīme, lai katrs no mums varētu pilnvērtīgi kustēties, veicot dažādas darbības. Ikdienā gan reti kurš aizdomājas par organisma anatomisko uzbūvi, ja vien nav radušies kādi veselības sarežģījumi, tomēr izpratne par sava ķermeņa uzbūvi mums ļauj daudz labāk izprast procesus, kas tajā notiek.
Kad organisma imūnsistēma sauc pēc palīdzības
Organisma pretošanās spējas dažādām infekcijas slimībām ir atkarīgas no tā, cik spēcīga ir imūnā sistēma. Tā nepārtraukti cīnās ar dažādām organismam svešām vielām, tās cenšoties neitralizēt, lai neradītu kādus veselības traucējumus. Ja imūnsistēma ir novājināta, tad slimības spēj izraisīt pat tādi mikroorganismi, kuri cilvēka ķermenī atrodas visu laiku, tomēr imūnā sistēma ar tiem vairs nespēj cīnīties un attīstās slimība, tieši tā rodas arī aukstumpumpas.
Ēdienkarte saaukstēšanās slimību laikā
Ziema ir gadalaiks, kad sevi arvien vairāk liek manīt dažādas saaukstēšanās slimības, visbiežāk tās pavada iesnas sāpošs kakls un klepus, arī gripas sezona nav vairs aiz kalniem, jo speciālisti brīdina, ka tā Latviju varētu sasniegt februāra pirmajā pusē. Organisma pretošanās spējas saaukstēšanās slimībām ir atkarīgas no tā, cik spēcīga ir imūnā sistēma, to nepārtraukti ietekmē dažādi ķermenī, kā arī apkārtējā vidē notiekošie procesi, taču organisma aizsargspējas lielā mērā ietekmē arī uzturs. Kādus ēdienus labāk lietot uzturā, lai pasargātu sevi un savus ģimenes locekļus, ja apkārt plosās saaukstēšanās slimības.
Dabas spēks pret paaugstinātu asinsspiedienu
Cilvēka organisms ir unikāls un vienreizējs veidojums, tas mēģina pielāgoties dažādām dzīves situācijām un notikumiem tajā. Pielāgojoties fiziskajai slodzei, normāla organisma reakcija ir asinsspiediena paaugstināšanās, bet pēc tam tas atkal atgriežas normālā līmenī, bet dažkārt tomēr arī, cilvēkam atrodoties miera stāvoklī, asinsspiediens mēdz būt paaugstināts. Palīdziet savam organismam saglabāt normālu asinsspiedienu.
Viela bez enerģētiskās vērtības, bet ar lielu fizioloģisku nozīmi
Ūdens ir viena no cilvēka organismam nepieciešamākajām vielām. Ar tā palīdzību ķermenī tiek uzturēts relatīvi nemainīgs līdzsvara stāvoklis, tas ir nepieciešams dažādu orgānu darbībai, kā arī pasargā organismu no saslimšanām. Turklāt ūdens ir ļoti svarīga uzturviela, kurai gan nekādas enerģētiskās vērtības, tomēr organismam tas ir nepieciešams daudz vairāk nekā jebkura cita uzturviela. Cik īsti svarīgs ir ūdens mūsu veselībai?
Magnija nozīme labai veselībai - pārspīlēta vai patiesa?
Cilvēka organisms ir veidots no visdažādākajiem ķīmiskajiem elementiem un to salikumiem, kuriem jāatrodas līdzsvara stāvoklī, lai mēs justos labi un būtu veseli. Viena no cilvēka organisma normālas un saskaņotas darbības nodrošināšanai nepieciešamajām minerālvielām ir magnijs. Kāda loma ir magnijam mūsu sarežģītajā organismā un cik tas ir svarīgs katram no mums?
Dzīve ir šķēršļu josla, kura mums jāpārvar
Dažādi satraukumi un pārdzīvojumi veido lielu daļu no mūsu ikdienas, tie liek rast risinājumus visdažādākajām dzīves situācijām, tomēr dažkārt tie mēdz būt pārlieku spēcīgi, tie izraisa cilvēkā bezspēcības un izmisuma sajūtu. Šādos brīžos ir jāmēģina tikt pāri dzīves šķēršļiem, jāatrod sevī spēks, jo dzīve taču turpinās. Kā pārvarēt grūtas dzīves situācijas un uzlabot savu pašsajūtu?
Vai var aizkavēt redzes traucējumu attīstību?
Visbiežāk sastopamie redzes traucējumi ir tālredzība un tuvredzība. Abi šie stāvokļi ir pietiekami nepatīkami, tie būtiski ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti, lai pēc iespējas vairāk uzlabotu rīcības spējas cilvēkiem ar redzes traucējumiem, ir radītas optiskās ierīces – brilles un kontaktlēcas, iespējams veikt arī operācijas ar lāzerķirurģijas palīdzību, kas palīdz atgūt normālu redzi. Kā izskaidrojama šo redzes traucējumu rašanas, kā pasargāt savas acis no tiem?
Kanēlis – garšviela ar ārstnieciskām īpašībām
Ziemassvētki mums paver durvis no vistumšākā un drūmākā perioda uz gaismu. Īpašā Ziemassvētku sajūta ir paslēpusies ikviena cilvēka sirdī, tikai katram no mums tā uzplaukst citā laikā, īsto sajūtu radīšanai nozīmīgi ir dažādi dzīves sīkumi, viens no tādiem ir kanēļa smarža. Taču kanēlis ir ne tikai ļoti populāra garšviela, bet tam piemīt arī ārstnieciskas īpašības. Cik īsti veselīgs ir aromātiskais kanēlis?
Veselības ieteikumi cilvēkiem ar mazkustīgu dzīvesveidu
Mazkustīgs un sēdošs darbs – tā ir ikdiena lielai daļai cilvēku, kuri savu darba dienu pavada birojos pie datoriem. Tas nenoliedzami var ietekmēt veselību, tādēļ ieteicams vismaz savu brīvo laiku pavadīt aktīvi, uzturā lietot veselīgus un dažādu ēdienus, lai kompensētu mazkustīgā dzīvesveida ietekmi uz veselību. Ko vēl mēs varam darīt paši savā labā, lai izvairītos no kādām nevēlamām un nepatīkamām veselības problēmām.
Uztura pārvēršanas enerģijā pamatprincipi
Cilvēka organisms ar ēdiena palīdzību saņem enerģiju. Lai arī ir zināms, cik lielu enerģijas daudzumu organisms iegūst no katras uzturvielas, tomēr tikai ļoti neliela daļa no produktiem, kurus lietojam uzturā sastāv no vienas uzturvielas, lielākā daļa ēdienu ir olbaltumvielu, ogļhidrātu un tauku salikts veidojums. Turklāt ļoti daudzi produkti papildus satur arī vēl kādas minerālvielas un/vai vitamīnus, bet to enerģētiskā vērtība ir niecīga un netiek ņemta vērā.
Nervu sistēmas darbība un B grupas vitamīni
Nervu sistēma darbojas kā dažādu dzīvības procesu, domu, rīcības un sajūtu organizators. Tā ir viena no sarežģītākajām orgānu sistēmām cilvēka ķermenī, ar to ir saistītas visas pārējās sistēmas. Lai nervu sistēma spētu pareizi darboties, tai ir nepieciešamas dažādas bioloģiski aktīvas vielas, vienas no tām ir B grupas vitamīni.
Dzelzs trūkums organismā
Katrai mūsu pašsajūtas izpausmei ir savs noteikts iemesls. Gada tumšākais periods daudziem cilvēkiem saistās par pastiprinātu noguruma rašanos, spēku izsīkumu un pat reiboņiem. Šādu simptomu iemesli var būt ļoti dažādi, iespējams, tie ir psiholoģiskas dabas, tomēr to iemesls var būt arī dzelzs deficīta anēmija.
Saikne starp mūsu uzturu un ādas izskatu
Cilvēka lielākais orgāns ir āda, tai ir ļoti dažādas funkcijas, bet praktiski ikvienam cilvēkam ļoti svarīgs ir ādas ārējais izskats, jo tas ir viens no faktoriem, kas veido mūsu ārējo izskatu un ietekmē apkārtējo cilvēku pirmos iespaidus par mums. Ādas izskatu nenoliedzami ietekmē tas, ko mēs ēdam, kā padarīt ādu skaistāku un veselīgāku ar uztura palīdzību?
Ikdienas ieradumi veselības veicināšanai
Rūpes par veselību ir svarīga ikdienas sastāvdaļa, jo tikai, esot veseli, mēs varam pilnvērtīgi strādāt un darboties. Savai veselībai ir jāseko līdz ik dienas, pasargājot sevi no saslimšanas. Tikai dažu vienkāršu ieteikumu ievērošana palīdzēs izvairīties no slimībām, kā arī uzlabos jūsu ārējo izskatu un pievilcību.
Uztura bagātinātāji un vieglprātīga attieksme - nesavienojamas lietas
Par savu veselību mēs katrs rūpējamies tā, kā to uzskatām par vajadzīgu un sev pieņemamu veidu. Tomēr nenoliedzami, ka dažādi profilaktiskie pasākumi labas veselības saglabāšanai noteikti ir nepieciešami un daudz labāki, nekā ārstēšanās saslimšanas gadījumā. Šodien ļoti plaši kā profilaktiski līdzekļi tiek lietoti dažādi uztura bagātinātāji, kas būtu jāievēro, lai to lietošana neizraisītu kādu nevēlamu iedarbību?
Dārzenis, kas spēj mūs saraudināt
Sīpoli... Cik gan dažādas asociācijas cilvēkiem saistās ar šo vārdu – vieni jau no iedomām vien par to īpatnējo smaržu saviebjas un sāk berzēt acis, savukārt citiem nekādas īpašas emocijas šis vārds neizraisa, bet vēl daļai cilvēku maltīte bez sīpoliem nav iedomājama. Kādu labumu mēs varam gūt savai veselībai, lietojot sīpolus?
Kā rīkoties, ja muskuļos "iemetas" krampis?
Fiziskās nodarbes ir nepieciešamas no noderīgas ikvienam no mums, tikai nepieciešams izvēlēties sev vispiemērotāko aktivitāšu veidu un intensitāti, kas palīdzēs saglabāt labu veselību un možu garu. Bet dažkārt veicot kādu darbību, tās var nebūt pat fiziskās aktivitātes, vai pat vienkārši nedarot neko, kādā ķermeņa daļā kā tautā saka „iemetas” krampis. Kā palīdzēt sev šādā gadījumā?
Risinājums liekā svara problēmai
Lielākā daļa cilvēku- pat tie, kuriem ir skaists augums vai tie, kuri ir ar pazeminātu svaru- domā par lieko svaru. Kādam šķiet, ka varēs vieglāk dibināt attiecības ar pretējo dzimumu, ja šķirsies no pāris vai pārdesmit kilogramiem, citam liekas, ka vieglāk būs startēt darba tirgū.
Matu baltais "sniegs" - blaugznas
Skaisti mati noteikti ir galvas rota, bet tās izskatu var ietekmēt ļoti dažādi apstākļi. Viena no nepatīkamākajām problēmām ir blaugznas, tās var būt pat tik ļoti izteiktas, ka nav iespējams uzvilkt tumšas krāsas apģērbu, jo tas tūlīt apbirst ar šīm mazajām plānajām ādas daļiņām – blaugznām. Kādi ir blaugznu cēloņi, un kā cīnīties ar tām?
Mutes dobuma veselība - priekšnoteikums skaistiem zobiem
Iepazīstoties ar cilvēku, pirmais iespaids par viņu galvenokārt rodas no cilvēka izturēšanās un ārējā izskata, lai arī bieži vien tas ir maldīgs, tomēr tik un tā ļoti svarīgs. Kā šī pirmā priekšstata sastāvdaļa noteikti ir arī mutes dobuma veselība un izskats. Skaisti un veseli zobi noteikti tikai un vienīgi izdaiļos jūsu izskatu, atstājot pozitīvu iespaidu uz savu sarunas partneri.
Imunitāti var stiprināt dabiskā veidā
Lai pasargātu sevi no dažādām infekcijas slimībām ļoti svarīgi ir stiprināt savu imunitāti. To var darīt vairākos dažādos veidos, kā nu kurš to uzskata par sev piemērotu un ieņemamu veidu: var norūdīties, lietot uzturā dažādus svaigus augļus un dārzeņus, nodarboties ar kādām fiziskajām aktivitātes, lietot vitamīnus un minerālvielas saturošus medikamentus un uztura bagātinātājus. Vēl viens palīgs visā šajā salikumā noteikti ir arī ehinācijas preparāti.
Neļaujiet galvassāpēm ietekmēt savu ikdienas dzīvi
Lai ikdienas darbi ritētu raiti, svarīga ir mūsu pašsajūta un veselības stāvoklis. Viens no simptomiem, kas ikdienas darbu veikšanu padara grūtāku un neļauj pilnvērtīgi strādāt un atpūsties, ir galvassāpes. Tām iespējami dažādi iemesli, bet dažkārt tās rodas it kā pašas no sevis bez skaidri nosakāma cēloņa un iemesla. Kā palīdzēt sev, ja galvassāpes neļauj dzīvot pilnvērtīgi?
Daži ieteikumi uzturam cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu
Viena no mūsdienu modernās pasaules tā saucamajām „dzīvesveida” slimībām ir hipertoniskā slimība jeb pastāvīgi paaugstināts asinsspiediens. Ar to arvien biežāk nākas saskarties ne tikai gados vecākiem cilvēkiem, bet pat gados ļoti jauniem cilvēkiem. Tas ir vēl viens iemesls, kādēļ pret savu veselību nepieciešams izturēties ar cieņu, lai atklātu savu slimību un spētu cīnīties ar, iespējams, vēl pat bez medikamentu palīdzības.
Sievietes ķermenis un tauki
Daba sievietes figūru radījusi atšķirīgu no vīrieša figūras, atšķiras arī taukaudu daudzums abu dzimumu organismos – tas ir tikai dabīgi, ka sievietēm taukaudu ir vairāk (apmēram par 5% vairāk) nekā vīriešiem. Šiem papildus taukaudiem ir sava īpaša nozīme – tie palīdz aizsargāt sievieti un viņas mazuli grūtniecības laikā.
Pabarojiet savu ādu
Ādas ārējais izskats ir cieši saistīts ar organisma vispārējo veselības stāvokli. Viens no priekšnoteikumiem, lai āda būtu elastīga, maiga un veselīga, ir pareizs un sabalansēts uzturs, bet iemesls sausai, bālai, zvīņainai vai taukainai ādai var būt neveselīgais uzturs. Taču pareizs uzturs ietekmē ne tikai mūsu veselību, bet arī ādas izskatu, tāpēc dažādu ādas problēmu risināšanai bieži nepieciešams veikt izmaiņas savā ēdienkartē.
Sausās acs sindroms - acu kairinājuma iemesls
Acis ir viens no svarīgākajiem maņu orgāniem, jo ar tām mēs spējam uztvert lielu daļu informācijas no apkārtējās pasaules. Dabīgi mitru vidi acīm nodrošina asaras, kas atvieglo plakstiņu kustības, kā arī pasargā acis no infekciju rašanās, jo asaras satur dabīgas antibakteriālas un pretvīrusu vielas. Ja nebūtu asaru, mūsu redze būtu daudz sliktāka, tāpēc sausās acs sindroms ir tik nepatīkams un traucējošs. Turklāt sausās acs sindroms daudz biežāk ir novērojams sievietēm nekā vīriešiem.
Medus - dabīgs un veselību stiprinošs produkts
Medus ir produkts, kurš jau kopš seniem laikiem tiek lietots kā līdzeklis ar ārstnieciskām īpašībām. Par to biežāk atceramies, kad esam saaukstējušies, taču tā labvēlīgās ietekmes dēļ uz mūsu veselību, par medus lietošanu ir vērts padomāt arī citkārt. Cik daudz mēs zinām par medu un tā labajām īpašībām? Vai vispār ikviens no mums drīkst lietot medu?
Rudens un ziema nāk kopā ar saaukstēšanās slimībām
Rīti paliek aizvien dzestrāki, koku lapas sāk dzeltēt un gājputni sāk doties uz siltajām zemēm – tas viss liecina par to, ka nepārprotami tuvojas rudens un ziema. Laika apstākļiem kļūstot vēsākiem un mitrākiem, palielinās iespēja saslimt ar dažādām saaukstēšanās slimībām, kuru izraisītāji visbiežāk ir vīrusi. Kā pasargāt sevi no šādām situācijām, lai nevajadzētu izjust slimību nepatīkamos simptomus.
Ko mūsu organismā dara dažādas uzturvielas?
Mūsu ķermenis sastāv no dažādām struktūrām, kuras veidojas no vielām, kas tiek uzņemtas ar uzturu, ļaujot mūsu organismam pareizi darboties. Katrai no uzturvielām ir vismaz viena specifiska funkcija, kuru veic tieši un neviena cita. Lai saglabātu savu veselību, ēdienkartē ir jābūt dažādībai, jo tikai tā iespējams uzņemt visas nepieciešamās uzturvielas. Ko katra no uzturvielām nodrošina mūsu organismam?
Kā saglabāt acu gaišumu mūža garumā?
Tik ļoti daudz informācijas ikdienā mēs uztveram ar acīm, turklāt acis ir visprecīzākie maņu orgāni cilvēka organismā, tādēļ tām nepieciešamas jūsu rūpes, lai saglabātu acis veselas un redzi skaidru. Un nav svarīgi, cik daudz kosmētikas būs uzlikts uz acīm – ja tās ir nogurušas un nespīd, tad tas noteikti būs redzams.
Zobu jūtīgums – cēloņi un risinājumi
Mutes dobums un zobi ir pirmie, kas saskaras ar pārtiku, kuru lietojam uzturā, šajā brīdī sākas arī gremošanas process, bet tas var kļūt par nepatīkamu pārbaudījumu, ja zobi ir jūtīgi, kas izpaužas kā stipras un pēkšņas zobu sāpes, košļājot pārtiku vai zobiem nonākot saskarē ar kādu dzērienu.
Kā mainīt ēdienkarti un ēšanas paradumus sievietei, gaidot bērniņu?
Sievietei, gaidot bērniņu, ļoti svarīgi ir vienmēr ēst sabalansētu, barojošu un veselīgu uzturu, jo māmiņai ir jāpabaro ne tikai sevi, lai justos labi, bet arī augošo mazuli, kas atrodas viņas vēderā. No grūtnieces ēdienkartes ir atkarīga arī bērniņa attīstība.
Pārdomas par vitamīnu un minerālvielu lietošanu
Cik bieži gan mēs sev sakām, ka vajadzētu palietot kādus vitamīnus, lai organismam piegādātu dažādas nepieciešamās vielas, bet cik daudz mēs zinām par vitamīniem, minerālvielām, dažādiem augus saturošiem preparātiem? Vai tiešām, lietojot šādus preparātus, mēs varam uzņemt tās vielas, kuras neuzņemam ar uzturu?
Ceļš uz stipriem un veseliem kauliem
Piens un citi ar kalciju bagāti produkti bieži vien ir mūsu uztura sastāvdaļa. Kalcijs lietošana ir ceļš uz stipriem un labi attīstītiem kauliem. Taču vai mēs katru dienu uzņemam pietiekamu kalcija daudzumu un vai tas vispār uzsūcas mūsu organismā?
Cik nozīmīgs ir fluors?
Kā fluora avotu visbiežāk izmanto minerālu nātrija fluorīdu (ir arī amīnflourīds). Fluorīdus lieto, lai novērstu zobu bojāšanos. Tas stiprina zobu emalju, padarot zobu izturīgu pret mutes dobumā esošajām skābēm. Bērnībā, kad veidojas zobiņi, lietotais fluors ir visefektīvākais. Fluors ir nepieciešams arī, lai veidotos stipri kauli.
Kas ir antioksidanti un kur tos atrast?
Organismā notiek dabiski procesi, kuru rezultātā veidojas ķīmiskas vielas, kuras sauc par brīvajiem radikāļiem, kuri izraisa neatgriezeniskus šūnu bojājumus (to oksidāciju). Organismam tiek padarīts ļoti jutīgs pret priekšlaicīgu novecošanos, audzējiem, kardiovaskulārām saslimšanām un dažādām deģenaratīvām saslimšanām (piem., artrīts).
Ēd veselīgi un cīnies ar stresu
Stress ir pavada daudzas dzīves situācijas. Tomēr tā ietekmi uz dzīvi var samazināt, ēdot sabalansētu uzturu. Uztura speciālisti kopā ar zinātniekiem pēta, kā pārtika, kas tiek lietota uzturā, ietekmē cilvēka iekšējos ķīmiskos procesus. Ir zināms, ka stresa hormoni, piemēram, kortizols „atņem” organismam vitamīnus.
Ēd veselīgi, dzīvo zaļi!
Ēst dārzeņu ir vieglāk un garšīgāk nekā tu domā! Šodienas piesārņotajā vidē cilvēki ir sākuši piedomāt pie tā, ko viņi ēd, kāda ir viņu apkārtējā vide, kādus sadzīves ķīmijas un kosmētiskos līdzekļus lieto. Bieži sabiedrībā ir vērojama tieksme uz dabiskām lietām un produktiem. Cilvēce sāk „domāt zaļi”!
ActaVit multivitamīni un minerālvielas
Komplekss visus vitāli nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas sabalansētos daudzumos, kas varētu Jums pietrūkt Jūsu ikdienas uzturā. Vitamīns A nodrošina ādas, gļotādas, dziedzeru veselību un normālu darbību. Tā deficīta gadījumā rodas ādas un gļotādas bojājumi. Vitamīns A nodrošina audu reģenerāciju gan pie dermatītiem, ekzēmām, gan kuņģa čūlas gadījumā, apdegumiem. Vitamīna A deficīta gadījumā traucēta acs tīklenes redzes pigmenta sintēze, kā rezultātā pavājinās redze un pielāgošanās tumsai. Vitamīns A nepieciešams normālai imūnsistēmas funkcionēšanai.
ActaVit antioksidanti
Antioksidanti aizsargā organisma šūnas no kaitīgās brīvo radikāļu ietekmes. Brīvie radikāļi ir aktīvi savienojumi, kas rodas organismā bioķīmisko procesu rezultātā. Tie reaģē organismā ar olbaltumvielām un lipīdiem, līdz ar to radot šūnā bojājumus. Organismam piemīt pašaizsardzības mehānismi.

© iAptieka, 2018. Lapas lietošanas noteikumi. Reklāmas iespējas. Kontakti.
RSS ziņas: Raksti. Īsās ziņas. Wap: iAptieka.
Izstrādātājs: