Veselīgs dzīvesveids
Profilakse
Uzturs
Pašsajūta
Ķermeņa kopšana
Seksuālā veselība
Fiziskā aktivitāte
Kaitīgie ieradumi
Vide un ekoloģija
Jaunumi medicīnā
Tehnoloģijas
Medikamenti
Aktualitātes
Dzīvesstāsti
Aptiekas
Iestādes
Personības
Apdrošināšana
Lasīt rakstus
Pirmā palīdzība
Lasīt rakstus
Pacientu tiesības
Lasīt rakstus
Pasākumi
Lasīt rakstus
Slimības un stāvokļi
Mutes dobums
Āda
Kauli un locītavas
Muskuļi
Nervu sistēma (un smadzenes)
Maņu orgāni
Endokrīnā sistēma
Sirds-asinsvadu sistēma
Elpošanas orgānu sistēma
Gremošanas sistēma
Urīnorgānu sistēma
Dzimumorgānu sistēma
Infekcijas slimības
Iedzimtība
Imunitāte
Dzīves gājums
Diabēta pacienta rokasgrāmata
Kas ir cukura diabēts?
Cukura diabēta ārstēšana
Hipoglikēmija. Smaga cukura diabēta dekompensācija
Cukura diabēta vēlīnās komplikācijas
Akūtas infekciju slimības un citas slimības diabēta pacientiem
Psiholoģiskās problēmas diabēta pacientiem
Diabēta pacients ģimenē un sabiedrībā
Vitamīnu dārzs
Multivitamīni un minerālvielas
Acīm
Cilvēkiem ar diabētu
Matiem, nagiem, ādai
Imunitātei
Sirds un asinsvadu sistēmai
Locītavām un kauliem
Kauliem un zobiem
Nervu sistēmai
Antioksidanti
Grūtniecēm
Bērniem
Doctus diskusijas
   
Ieiet sistēmā
         
Sākums Raksti Medicīnas speciālistiem Kalendāri Medicīnas katalogi Jautājums aptiekāram Doctus Forums Kontakti
 
Sievietes ķermenis un tauki
2005. gada 19. oktobris
Kategorija: Veselīgs dzīvesveids > Uzturs
Daba sievietes figūru radījusi atšķirīgu no vīrieša figūras, atšķiras arī taukaudu daudzums abu dzimumu organismos – tas ir tikai dabīgi, ka sievietēm taukaudu ir vairāk (apmēram par 5% vairāk) nekā vīriešiem. Šiem papildus taukaudiem ir sava īpaša nozīme – tie palīdz aizsargāt sievieti un viņas mazuli grūtniecības laikā.

Sievietēm organismā vairāk ir to enzīmu, kas atbild par tauku rezervju veidošanu, bet mazāk to enzīmu, kas nodrošina tauku izmantošanu un „sadedzināšanu”. Turklāt sievietes organismā esošie estrogēni aktivē enzīmus, kas atbild par tauku rezervju veidošanu, un izraisa to pavairošanos organismā.

Menstruālā cikla dēļ sievietes organismā noris lielākas šķidruma līmeņa izmaiņas nekā vīriešiem, tas var ietekmēt tauku daudzuma mērījumus (tie kļūst mazāk precīzi), jo līdz ar šķidruma līmeņa izmaiņām mainās arī ķermeņa masa. Sievietēm vairāk raksturīga arī šķidruma aizture organismā, arī tas ietekmē svara izmaiņas, līdz ar to arī rodas tauku daudzuma svārstības, kuras ir tikai teorētiskas, tādēļ nevajadzētu īpaši satraukties par nelielām ķermeņa masas svārstībām.

Lai noteiktu taukaudu daudzumu savā organismā, izmantojiet uztura kalkulatoru tā aprēķināšanai. Bet kādus riskus mūsu veselībai rada pārāk liels vai pārāk mazs taukaudu daudzums organismā?

Ir iespējams, ka taukaudu daudzums organismā ir mazāks nekā tam vajadzētu būt. Bieži sastopams sievietēm, kas profesionāli nodarbojas ar kādu sporta veidu, šādā gadījumā tas ir normāli un nav īpaši par to jāsatraucas. Bet, ja jūsu ķermeņa masa ir ļoti maza, tad arī taukaudu daudzums ir ļoti mazs, un tas nebūt vairs nav uzskatāms par normālu stāvokli, jo var rasties dažādas nopietnas veselības problēmas, tas pats var rasties arī anoreksijas gadījumā, ilgstoši badojoties vai neuzņemot pietiekami daudz un dažādas uzturvielas. Ja šāds stāvoklis turpinās ilgāku laiku, tad rodas sekas, kas jau būtiski ietekmē pašsajūtu un veselības stāvokli, tiek izjaukts hormonu līdzsvars organismā, līdz ar to var izzust menstruācijas, samazinās asinsspiediens pat līdz tādam līmenim, ka iespējami galvas reiboņi un pat ģībšana.

Biežāk gan ir sastopamas situācijas, kad taukaudu daudzums ir pārāk liels, kas var radīt veselības traucējumus jebkurā vecumā. Aptaukošanās ir mūsdienu sabiedrībā plaši novērojama problēma, kuras vislabākais risinājums ir fiziskā slodze plus veselīgs uzturs ar samazinātu kaloriju daudzumu. Svarīgi ir ēst nevis vienkārši mazāk, bet arī ievērot dažādību savā ēdienkartē, lai tiktu uzņemtas visas organismam nepieciešamās uzturvielas, vitamīni un minerālvielas, lai vienlaicīgi saglabātu savu veselību, nevis tikai zaudētu svaru. Aptaukošanās ir ļoti daudzu slimību – diabēta, hipertoniskās slimības un citu sirds-asinsvadu sistēmas slimību riska faktors. Turklāt sievietēm, kurām ir liekais ķermeņa svars biežāk ir sastopamas arī citas saslimšanas – dažādas ginekoloģiskās problēmas, pat neauglība un krūts dziedzera audzēji. Tādēļ svara samazināšana ir nepieciešama ne tikai vizuālā izskata uzlabošanai, bet arī veselības un pašsajūtas labad. Ja esat nolēmuši sākt svara samazināšanu, ieviešot korekcijas uzturā, tad jāievēro mērenība, jo pārāk strauja uzņemto kaloriju daudzuma samazināšana var likt jums ne tikai justies slikti, bet arī vēlamo efektu sasniegt būs grūtāk, tādēļ ieteicams ievērot mērenību.

0 komentāri Vērtējums: Skatīts: 2422
Vārds:
Anonīms
Komentārs:
Lasīt komentārus
Vēl par šo tēmu lasiet:
Ceļš uz veselīgu uzturu
Daži padomi, kā ieturēt veselīgas ēdienreizes
 
Kaulu veselība

Komentētākie raksti

© iAptieka, 2018. Lapas lietošanas noteikumi. Reklāmas iespējas. Kontakti.
RSS ziņas: Raksti. Īsās ziņas. Wap: iAptieka.
Izstrādātājs: