Veselīgs dzīvesveids
Profilakse
Uzturs
Pašsajūta
Ķermeņa kopšana
Seksuālā veselība
Fiziskā aktivitāte
Kaitīgie ieradumi
Vide un ekoloģija
Jaunumi medicīnā
Tehnoloģijas
Medikamenti
Aktualitātes
Dzīvesstāsti
Aptiekas
Iestādes
Personības
Apdrošināšana
Lasīt rakstus
Pirmā palīdzība
Lasīt rakstus
Pacientu tiesības
Lasīt rakstus
Pasākumi
Lasīt rakstus
Slimības un stāvokļi
Mutes dobums
Āda
Kauli un locītavas
Muskuļi
Nervu sistēma (un smadzenes)
Maņu orgāni
Endokrīnā sistēma
Sirds-asinsvadu sistēma
Elpošanas orgānu sistēma
Gremošanas sistēma
Urīnorgānu sistēma
Dzimumorgānu sistēma
Infekcijas slimības
Iedzimtība
Imunitāte
Dzīves gājums
Diabēta pacienta rokasgrāmata
Kas ir cukura diabēts?
Cukura diabēta ārstēšana
Hipoglikēmija. Smaga cukura diabēta dekompensācija
Cukura diabēta vēlīnās komplikācijas
Akūtas infekciju slimības un citas slimības diabēta pacientiem
Psiholoģiskās problēmas diabēta pacientiem
Diabēta pacients ģimenē un sabiedrībā
Vitamīnu dārzs
Multivitamīni un minerālvielas
Acīm
Cilvēkiem ar diabētu
Matiem, nagiem, ādai
Imunitātei
Sirds un asinsvadu sistēmai
Locītavām un kauliem
Kauliem un zobiem
Nervu sistēmai
Antioksidanti
Grūtniecēm
Bērniem
Doctus diskusijas
   
Ieiet sistēmā
         
Sākums Raksti Medicīnas speciālistiem Kalendāri Medicīnas katalogi Jautājums aptiekāram Doctus Forums Kontakti
 
Biezāku tauku slāni ziemai…?
2006. gada 02. janvāris
Kategorija: Veselīgs dzīvesveids > Pašsajūta
Skatoties ārā pa logu, paveras ziemas ainava, taču dažkārt mums nemaz nav jāskatās pa logu vai jāielūkojas kalendārā, lai saprastu, ka nesen gada aukstākais gadalaiks ir atnācis arī pie mums, jo daži to konstatē pēc sava svara pieauguma. Ziemā ēdienkarte tomēr kļūst nedaudz savādāka, arī ēšanas ieradumi nedaudz mainās, līdz ar to vairāk vai mazāk ķermeņa masa palielinās lielākai daļai cilvēku, bet kādēļ šāda parādība notiek?

Tā kā cilvēka organisms ir ļoti sarežģītu mehānismu kopums, kuru var ietekmēt neskaitāmi ārēji un iekšēji faktori, tad nav iespējams pilnīgi viennozīmīgi un skaidri pateikt, kurš tad ir īstais iemesls svara pieaugumam vasarā, visticamāk, ka nozīme vienlaicīgi ir vairākiem no zemāk minētajiem apstākļiem.

· Iedzimtība. Senajos laikos cilvēka instinkts meklēt pārtiku bija viens no svarīgākajiem un spēcīgākajiem, lai vispār spētu izdzīvot, it īpaši aukstos un bargos laika apstākļos. Skatoties tūkstošiem gadu senajā cilvēces pagātnē, tikai salīdzinoši nesen cilvēki apguva, kā aukstumā savā apkārtnē var uzturēt tādu temperatūru, lai nepārtraukti nevajadzētu salt. Tādēļ pirms tam, līdz ko iestājās aukstāki laika apstākļi, ķermeņa tauku slāņa palielināšana bija izdzīvošanas nepieciešamība. Šos senču gēnus esam pārmantojuši arī mēs, līdz ar to jau pirms ziemas atnākšanas ēdienkartē parādās arvien treknāki, sātīgāki ēdieni, kas nomainījuši vasaras vieglos ēdienus, kaut gan nepieciešamība pēc tiem ir minimāla, jo ikviens no mums dzīvo apkurināmos mājokļos, arī apģērbs ir pietiekami silts, lai nevajadzētu sildīties ar uzkrāto tauku slāni.

· Serotonīns. Mūsu organismā darbojas ļoti daudz dažādu bioloģiski aktīvu vielu, dažas no tām spēj ietekmēt arī ēstgribu, kā arī vēlmi pēc dažādiem ēdieniem un pārtikas produktiem. Viena no vielām, kas ne tikai ietekmē to, ko mēs ēdam, bet piedalās arī garastāvokļa regulēšanā, ir serotonīns. Ziemas laikā cilvēki biežāk ir depresīvāki, ko lielā mērā ietekmē tas, ka dienas ir ļoti īsas, savukārt diennakts tumšais laiks ir ļoti ilgs, arī saulīte ziemā mūs lutina daudz retāk nekā mēs gribētu. Kā reakcija uz nomāktu garastāvokli ir serotonīna veidošanās organismā, lai serotonīns veidotos intensīvāk, tam nepieciešami ogļhidrāti, un nākamā ķēdes reakcija ir – vairāk ogļhidrātu tiek uzņemts ar uzturu. Lai gan paši ogļhidrāti ne tik daudz palielina ķermeņa masu, tomēr pārtikas produkti ar lielu ogļhidrātu īpatsvaru bieži vien satur arī pietiekami daudz tauku (kūkas, pīrāgi un citi mīklas izstrādājumi), ēdot šādu ēdienus un pārtikas produktus, svara pieaugums ir ļoti ticams un iespējams.

· Fiziskās aktivitātes. Lai arī ziemas sporta veidi arī pie mums kļūst arvien populārāki, tomēr lielai daļai cilvēku ziema nešķiet tas pats piemērotākais gadalaiks fiziskajām aktivitātēm. Arī pārvietošanās ar kājām ziemā nebūt nav ne tik patīkama kā vasarā, arī tādēļ palielinās ķermeņa svars. Ja fiziskās aktivitātes svaigā gaisā ziemā šķiet nepieņemamas, tad labākais risinājums varētu būt došanās uz kādu sporta zāli, kas piedāvā visdažādāko pakalpojumu klāstu, kurā ikvienam ir iespējams atrast savai sirdij vispieņemamāko un piemērotāko sportošanas veidu.

Ziemā obligāti ir jāpadomā par savu ēdienkarti, tajā noteikti vajag ieviest vairāk augļu un dārzeņu, kuri svaigi ir pieejami praktiski visu gadu. Saulainie citrusaugļi ir bagāti ar dažādām nepieciešamajām uzturvielām, turklāt tie satur dažādus bioflavanoīdus un C vitamīnu, kas sniegs spēku organisma imūnsistēmai pretoties un cīnīties ar saaukstēšanās slimībām. Ziema ir ļoti piemērots gadalaiks, lai vairāk ēstu visdažādākās zupas, jo tās ir ne tikai veselīgas, bet arī ļoti labi ļaus mums sasildīties.

Piedomāsim nedaudz pie sava dzīvesveida ziemā, lai pavasarī, kad tiek nomesta biezā apģērbu kārta, nevajadzētu satraukties, ka atkal parādījies kāds lieks kilograms un centimetrs uz vidukļa vai gurniem, un lai pārdzīvojumi par to netraucētu justies atbrīvotiem un baudīt pavasara saules starus, kuri drīz iespīdēs mūsu sejās.

0 komentāri Vērtējums: Skatīts: 2091
Vārds:
Anonīms
Komentārs:
Lasīt komentārus
Vēl par šo tēmu lasiet:
Daba sniedz draudzīgu roku depresijas ārstēšanai
Fiziskās un garīgās veselības mijiedarbība
Ieteikumi cilvēkiem, kas vēlas uzsākt kādas fiziskās aktivitātes
Lai nogurums mums netraucētu sasniegt mērķus!
Vai saldumi var mazināt uztraukumus un stresu?
 
Kaulu veselība

Komentētākie raksti

© iAptieka, 2018. Lapas lietošanas noteikumi. Reklāmas iespējas. Kontakti.
RSS ziņas: Raksti. Īsās ziņas. Wap: iAptieka.
Izstrādātājs: