Veselīgs dzīvesveids
Profilakse
Uzturs
Pašsajūta
Ķermeņa kopšana
Seksuālā veselība
Fiziskā aktivitāte
Kaitīgie ieradumi
Vide un ekoloģija
Jaunumi medicīnā
Tehnoloģijas
Medikamenti
Aktualitātes
Dzīvesstāsti
Aptiekas
Iestādes
Personības
Apdrošināšana
Lasīt rakstus
Pirmā palīdzība
Lasīt rakstus
Pacientu tiesības
Lasīt rakstus
Pasākumi
Lasīt rakstus
Slimības un stāvokļi
Mutes dobums
Āda
Kauli un locītavas
Muskuļi
Nervu sistēma (un smadzenes)
Maņu orgāni
Endokrīnā sistēma
Sirds-asinsvadu sistēma
Elpošanas orgānu sistēma
Gremošanas sistēma
Urīnorgānu sistēma
Dzimumorgānu sistēma
Infekcijas slimības
Iedzimtība
Imunitāte
Dzīves gājums
Diabēta pacienta rokasgrāmata
Kas ir cukura diabēts?
Cukura diabēta ārstēšana
Hipoglikēmija. Smaga cukura diabēta dekompensācija
Cukura diabēta vēlīnās komplikācijas
Akūtas infekciju slimības un citas slimības diabēta pacientiem
Psiholoģiskās problēmas diabēta pacientiem
Diabēta pacients ģimenē un sabiedrībā
Vitamīnu dārzs
Multivitamīni un minerālvielas
Acīm
Cilvēkiem ar diabētu
Matiem, nagiem, ādai
Imunitātei
Sirds un asinsvadu sistēmai
Locītavām un kauliem
Kauliem un zobiem
Nervu sistēmai
Antioksidanti
Grūtniecēm
Bērniem
Doctus diskusijas
   
Ieiet sistēmā
         
Sākums Raksti Medicīnas speciālistiem Kalendāri Medicīnas katalogi Jautājums aptiekāram Doctus Forums Kontakti
 
Nepatīkama slimība, ar kuru nākas saskarties vairumam sieviešu
2006. gada 25. janvāris
Kategorija: Slimības un stāvokļi > Dzimumorgānu sistēma
Slimību iemesli mēdz būt visdažādākie, tomēr liela daļa no visām iespējamajām saslimšanām ir infekciju slimības, kuru ierosinātāji ir dažādi mikroorganismi: baktērijas, vīrusi un arī sēnītes. Viena no biežāk sastopamajām infekcijām sievietēm ir vaginālā kandidoze, kuras izraisītājs visu laiku atrodas normālajā mikroflorā, taču sev labvēlīgos apstākļos sākas intensīvs vairošanās process un rodas saslimšana.

Visbiežāk vaginālās kandidozes (slimību mēdz dēvēt arī par piena sēni) izraisītājs ir sēnīte Candida albicans, kas ir cilvēka normālās mikrofloras parasts iemītnieks, taču, ja kādu apstākļu dēļ tiek izjukts šīs mikrofloras līdzsvars, tad sēnītes sāk pastiprināti augt un vairoties, un attīstās infekcija. Uzskata, ka apmēram 75 % sieviešu savas dzīves laikā vismaz reizi ir nācies saskarties ar vaginālo kandidozi un tās nepatīkamajiem simptomiem.

Dažādu izmaiņu rašanās organismā pastāvošajā līdzsvara stāvoklī rada labvēlīgus apstākļus sēnīšu infekcijas attīstībai, tās riska faktori ir antibiotisko līdzekļu lietošana, jo tie spēj iznīcināt ne tikai slimību izraisošos mikroorganismu, bet arī „labās” organismā esošās baktērijas, līdz ar to tiek izjaukts līdzsvars, jo sēnītes ir izturīgākas pret antibiotikām, līdz ar to rodas izdevīgi apstākļi kandidozes attīstībai. Arī hormonālās pārmaiņas un hormonālo pretapaugļošanās līdzekļu lietošana ir sēnīšu infekciju rašanos veicinošs faktors. Candida sēnītes aktīvas kļūst periodā, kad ir novājināt imūnsistēma, līdz ar to arī viens no to ārstēšanas mērķiem ir paaugstināt dabiskās organisma aizsargspējas. Arī pārmērīga svīšana, dažādu medikamentu ilgstoša lietošana (īpaši tādu, kas ietekmē centrālo nervu sistēmu), grūtniecība, aptaukošanās, cukura diabēts, nepiemēroti un nehigiēniski dzīves apstākļi un nepilnvērtīgs uzturs ir vaginālās kandidozes attīstības riska faktori. Kādi tad ir slimības simptomi un pazīmes?

Novērojams, ka no maksts izdalās balti vai iedzelteni biezpienveidīgi izdalījumi, turklāt ir jūtama nieze un dedzināšanas sajūta. Pats skartais apvidus iekaisuma dēļ ir apsārtis. Urinēšanas un dzimumakta laikā rodas sāpes. Nepatīkamās izjūtas var būt pat tik spēcīgas, ka kļūst apgrūtinoši veikt dažādas ierastas ikdienas darbības.

Sajūtot slimības nepatīkamos simptomus, nepieciešams doties pie ārsta, lai noteiktu precīzu diagnozi un nozīmētu nepieciešamo piemērotāko ārstēšanu, jo katra sieviete ir atšķirīga, turklāt pastāv atšķirīgi slimību veicinošie riska faktori. Ārstēšana pati par sevi gan nav sarežģīta un ilgstoša, tomēr ļoti bieži notiek slimības atkārtota uzliesmošana, kad atkal ir nepieciešama ārstēšana. Ja slimība atkārtojas bieži (vairākas reizes gadā), tad kopā ar ārstu ir rūpīgi jāizvērtē apstākļi, kas veicina šo atkārtoto saslimšanu, iespējams, lielāku uzmanību nepieciešams velīt vispārējo organisma aizsarspēju palielināšanai. 

Ko ikviena sieviete var darīt, lai pasargātu sevi no sēnīšu infekcijām?

· Ķermeņa intīmo daļu kopšanai drīkst izmantot tikai šim mērķim paredzētus līdzekļus, jo nepiemēroti ķermeņa kopšanas līdzekļi spēj izjaukt līdzsvaru normālajā mikroflorā un veidojas labvēlīgi apstākļi infekcijas attīstībai. Izvēloties ķermeņa kopšanas un personībās higiēnas līdzekļus, priekšroka jādod tiem, kuriem nav pievienotas smaržvielas, jo tās var radīt ādas kairinājumu, kas ir sēnīšu attīstību veicinošs faktors.

· Jāizvairās valkāt apģērbu, it īpaši apakšveļu, kas izgatavota no sintētiskiem materiāliem, jo tie neļauj skābeklim piekļūt ādai un notiek pastiprināta svīšana, līdz ar to veidojas labvēlīgi apstākļi sēnīšu augšanai un to vairošanās procesam. Apģērbs nedrīkst būt arī pārāk ciešs.

· Pēc peldes ilgstoši nedrīkst staigāt slapjā peldkostīmā, ir jāpārvelk sauss apģērbs, jo mitra un tumša vide ir tieši tie apstākļi, kuros sēnītes aktivizējas un var rasties to izraisīts iekaisums. 

· Rūpīgi jāievēro personīgā higiēna, tādā veidā var ne tikai pasargāt sevi no nepatīkamām infekcijām, bet arī justies daudz ērtāk, patīkamāk un svaigāk.  

Rūpes par savu veselību un labsajūtu ir ieguldījums, kurš ir tā vērts un atmaksājas vienmēr!

0 komentāri Vērtējums: Skatīts: 3013
Vārds:
Anonīms
Komentārs:
Lasīt komentārus
Vēl par šo tēmu lasiet:
Fiziskās aktivitātes – nepieciešamas jebkurā vecumā!
Ikdienas ieradumi veselības veicināšanai
Imunitāti var stiprināt dabiskā veidā
Kāpēc sievietēm dažkārt novērojamas garastāvokļa svārstības un kā tās novērst?
Sieviete un viņas organisma fizioloģiskās īpatnības
 
Kaulu veselība

Komentētākie raksti

© iAptieka, 2019. Lapas lietošanas noteikumi. Reklāmas iespējas. Kontakti.
RSS ziņas: Raksti. Īsās ziņas. Wap: iAptieka.
Izstrādātājs: