Veselīgs dzīvesveids
Profilakse
Uzturs
Pašsajūta
Ķermeņa kopšana
Seksuālā veselība
Fiziskā aktivitāte
Kaitīgie ieradumi
Vide un ekoloģija
Jaunumi medicīnā
Tehnoloģijas
Medikamenti
Aktualitātes
Dzīvesstāsti
Aptiekas
Iestādes
Personības
Apdrošināšana
Lasīt rakstus
Pirmā palīdzība
Lasīt rakstus
Pacientu tiesības
Lasīt rakstus
Pasākumi
Lasīt rakstus
Slimības un stāvokļi
Mutes dobums
Āda
Kauli un locītavas
Muskuļi
Nervu sistēma (un smadzenes)
Maņu orgāni
Endokrīnā sistēma
Sirds-asinsvadu sistēma
Elpošanas orgānu sistēma
Gremošanas sistēma
Urīnorgānu sistēma
Dzimumorgānu sistēma
Infekcijas slimības
Iedzimtība
Imunitāte
Dzīves gājums
Diabēta pacienta rokasgrāmata
Kas ir cukura diabēts?
Cukura diabēta ārstēšana
Hipoglikēmija. Smaga cukura diabēta dekompensācija
Cukura diabēta vēlīnās komplikācijas
Akūtas infekciju slimības un citas slimības diabēta pacientiem
Psiholoģiskās problēmas diabēta pacientiem
Diabēta pacients ģimenē un sabiedrībā
Vitamīnu dārzs
Multivitamīni un minerālvielas
Acīm
Cilvēkiem ar diabētu
Matiem, nagiem, ādai
Imunitātei
Sirds un asinsvadu sistēmai
Locītavām un kauliem
Kauliem un zobiem
Nervu sistēmai
Antioksidanti
Grūtniecēm
Bērniem
Doctus diskusijas
   
Ieiet sistēmā
         
Sākums Raksti Medicīnas speciālistiem Kalendāri Medicīnas katalogi Jautājums aptiekāram Doctus Forums Kontakti
 
Vitamīni ir atrodami ne tikai aptieku plauktos
2006. gada 07. februāris
Kategorija: Veselīgs dzīvesveids > Profilakse
Dažādi augi un dabas vielas bija pirmās mūsu senčiem pieejamās “zāles”, lai gan to īpašības un darbība organismā vēl nemaz nebija izpētīta un pierādīta. Laika gaitā uzkrājot pieredzi un attīstoties zinātnei tika izpētīts augu aktīvo vielu sastāvs, un cilvēks ieguva zināšanas par ārstnieciskajām īpašībām, kas piemita augiem. Ārstniecības augu ķīmiskais sastāvs parasti ir pietiekami sarežģīts, kas arī nosaka daudzveidīgo iedarbību, taču ir tādas ārstniecības augu drogas, kurās pietiekami ievērojamā daudzumā dažādi vitamīni.

Kopumā ir daudz dažādu vitamīnu, tos parasti iedala pēc šķīdības: ūdenī šķīstošie un taukos šķīstošie, katram no tiem piemīt savādākas īpašības un iedarbība uz cilvēka organismu, bet kopumā var teikt, ka tiem piemīt organismu stiprinošas īpašības, jo ikviens no vitamīniem ir nepieciešams pareizai dažādu orgānu darbībai un visu dzīvības procesu norisei. Turklāt ļoti būtiski, ka augos atrodas dabīgie vitamīni, kuru struktūra ir piemērotāka, lai tie varētu pēc iespējas pilnīgāk uzsūkties un optimālāk iesaistīties organismā notiekošajos vielmaiņas procesos. Kuras ārstniecības augu drogas ir izmantojamas kā lielisks vitamīnu avots?

Kā vitamīnus saturošas drogas bieži tiek izmantotas dažādu augļu drogas. Viena no plašāk lietotajām un vērtīgākajām ir upenes augļi, kas pietiekami nozīmīgā daudzumā satur C vitamīnu (askorbīnskābe), dažus B grupas vitamīnus, P un E vitamīnus, mazākā daudzumā arī citus vitamīnus un minerālvielas, kas būtiskas vispārējo organisma aizsargspēju stiprināšanai, tādēļ upenes augļus var izmantot atveseļošanās procesu paātrināšanai pie dažādām slimībām, kuru laikā imunitāte pavājinās. Tās lieti noder arī savu sviedrējošo un pretiekaisuma īpašību dēļ pie saaukstēšanās slimībām. Upenes ogas ir bagātas ar vitamīniem gan svaigā veidā, gan arī pēc to sagatavošanas, tādēļ nav smādējams arī upeņu ievārījums, ja svaigas vai saldētas ogas nav pieejamas.

Pēc sava sastāva nedaudz savādākas ir upenes lapas, taču arī tās ir ļoti vērtīgas ar līdzīgu iedarbību kā ogas.

Bagātīgs un daudzveidīgs vitamīnu sastāvs ir arī rožu augļiem, īpaši daudz tajos ir C vitamīna, kas nodrošina aizsarg spējas nostiprinošo iedarbību. Bez askorbīnskābes rožu augļi ir arī karotīnu, K vitamīna un folskābes, dažādu minerālvielu un citu vielu avots. Visu šo vielu komplekss labvēlīgi ietekmē organismā notiekošos procesus – paātrina dzīšanu, audu atjaunošanos un atveseļošanos, pozitīvi iedarbojas uz asinsvadu sieniņām, uzlabo aknu darbību.

Vēl viens Latvijas dabā diezgan bieži sastopams koks, kura augļi ir nozīmīgs vitamīnu avots, ir pīlādzis, jo izrādās, ka šī auga krāšņie, taču rūgtie (lai gan ne vienmēr) augļi ir ļoti vērtīgi arī veselībai, jo satur karatinoīdus, P vitamīnu, dažādas minerālvielas, kā arī vēl citas vērtīgas vielas. Pīlādža augļus lieto vispārējo aizsargspēju palielināšanai, tāpat arī vielmaiņas procesu uzlabošanai. Pīlādžu augļos esošās rūgtvielas veicina ēstgribu, kas īpaši nozīmīgi pie slimībām, kad zudusi apetīte, un organisms ir novājināts.

Arī gardo meža zemeņu augļi un lapas ir bagātas ar dažādiem vitamīniem (C, B gr., P vitamīnu, folskābi un karatinoīdiem), un tie spēj labvēlīgi ietekmēt vielmaiņas procesus, turklāt šīm drogām piemīt pretiekaisuma īpašības, kas paātrina atveseļošanos, taču jāņem vērā, ka zemenes bieži izraisa alerģiju, tāpēc jābūt piesardzīgiem.

Kā dabīgo vitamīnu avotu vēl izmanto arī mellenes augļus un aronijas augļus, par kuru iedarbību jau esam jums stāstījuši.

Lielisks vitamīnu un citu bioloģiski aktīvo vielu ar plašu iedarbības loku avots ir dzeļošās negantnieces nātres lapas, kas satur C, K, B grupas vitamīnus, karatinoīdus, dažādas minerālvielas u.c. vielas. Nātres lapas labvēlīgi ietekmē organisma vielmaiņas procesus, darbojas kā asiņošanu apturošs līdzeklis, veicina žults izdalīšanos un pat spēj pazemināt glikozes līmeni asinīs, kā arī paaugstina kuņģa-zarnu trakta un dzemdes muskulatūras tonusu.

Vasaras otrajā pusē mūsu acis priecē sētmalēs un mežmalās augoša skaistule – šaurlapu ugunspuķe. Lai arī tās sastāvā ievērojamā daudzumā nav atrodami vitamīni, tomēr tās lapas un ziedus var izmantot kā brīnišķīgu imunitāti stiprinošu līdzekli pie saaukstēšanās slimībām un to profilaksei.

Pavērosim savas dzimtenes dabu un izmantosim tās veltes saudzīgā veidā savas veselības stiprināšanai un uzlabošanai.

0 komentāri Vērtējums: Skatīts: 2818
Vārds:
Anonīms
Komentārs:
Lasīt komentārus
Vēl par šo tēmu lasiet:
C vitamīns sirds un asinsvadu veselībai
Dabas spēks pret paaugstinātu asinsspiedienu
Pārdomas par vitamīnu un minerālvielu lietošanu
 
Kaulu veselība

Komentētākie raksti

© iAptieka, 2019. Lapas lietošanas noteikumi. Reklāmas iespējas. Kontakti.
RSS ziņas: Raksti. Īsās ziņas. Wap: iAptieka.
Izstrādātājs: